/ /

Dikkat kar geliyor!

9 Aralık 2013

editor

Sevinin küçükler, dövünün büyükler; çünkü İstanbul’a kar geliyor. Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgası Salı gününden itibaren etkili olacak ve İstanbul’un kar çilesi başlayacak. Trafik her zamankinden daha heybetli bir biçimde kilitlenecek, vapur seferleri muhtemelen iptal edilecek, hava dondurucu şekilde soğuyacak; ama bu iş yine en çok çocukların işine yarayacak. Zira Salı günü başlayacak fırtınanın ardından okulların tatil edilme olasılığı çok yüksek.

Cumartesi Anadolu yakasının yüksek kesimlerine zaten ilk kar düşmüş, Pazar günü ise tüm İstanbul’da hava sıcaklıkları hissedilir derecede düşmüştü. Bu durum Salı gününden itibaren Balkanlar sayesinde daha da katmerlenecek. Salı günü İstanbul’a önce yağmur, ardından da kar bekleniyor. Bu kar yağışı Çarşamba günü de devam edecek ve cumaya kadar yerini bazen yağmura bırakarak ara ara bize yüzünü göstermeyi sürdürecek.

Peki yukarıda öngördüğümüz felaket senaryoları eşliğinde yine bir İstanbul klasiği yaşanacak mı? Muhtemelen; ama biz yine de kendi önlemlerimizi alalım. Öncelikle aman hava çok fena bugün işe araba ile gideyim fikrini, eğer yapabiliyorsak zihnimizden silersek, trafik belki bir ölçüde rahatlayabilir. Toplu taşıma araçları, özellikle Metrobüs ve Marmaray bu kış çilesini atlatabilmek için önerebileceğimiz ulaşım araçları arasında. Vapur da keza avantajlı, ama seferlerinin fırtına yüzünden iptal edilme olasılığı var. O yüzden tedbirli davranıp hiç bulaşmamakta, ya da evden çıkmadan önce durumu internetten kontrol etmekte fayda var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de fırtına için önlemlerini, almış durumda. Yollara dökülmek üzere 255.000 ton tuz depolandı. Stratejik yerlerde kar küreme ve tuzlama araçları hazırda bekletiliyor. Yine kentin 82 ayrı noktasında 760 ton solüsyon depolanmış durumda. Altyapı ve kanalizasyon sistemleri de sürekli denetleniyor.

Umarız bu kez karın çilesini değil, keyfini yaşarız. Ve İstanbul’a bu beyaz örtünün ne kadar yakıştığını hatırlama şansımız olur…


Yorumlar(0)