/ /

İstanbul’da yoğun kar yağışı

10 Şubat 2015

Yeliz Gediman

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’da kar yağışı uyarısının ardından, akşam saatlerinde bazı bölgelerde kısa aralıklarla başlayan sulu kar, yerini yoğun kar yağışına bıraktı.

İstanbul’un yüksek kesimlerinde yaşayan vatandaşlar sabah saatlerinde karlı ve beyaz bir manzarayla karşılaştı.Özellikle Arnavutköy, Habipler, Bahçeköy, Başakşehir ve Maslak’ta yoğun olmak üzere aralıklarla yağan kar yağışı, öğleden sonra etkisini arttırdı.

Şiddetli rüzgarı beraberinde getiren kar yağışı dışarıdaki vatandaşlara ve sürücülere zor anlar yaşattı. Kar fırtınası İstanbul’u etkisi altına aldı. Yoğun bir fırtınayla beraber gelen kar yağışı etkisini Perşembe’ye kadar sürdürecek.

KAR NE KADAR YAĞACAK?

Perşembe gününe kadar etkisini gösterecek olan kar yağışının Salı ve Çarşamba günleri yoğun olarak devam edeceği bildirildi.
Kar yağışı, Perşembe günü yerini karla karışık yağmura bırakacak. Cuma ve Cumartesi ise hava sıcaklıkları İstanbul’da ortalama 7-9 derece civarında olacak.
Hava sıcaklıkları Salı 2, Çarşamba ve Perşembe günü ise 0 derece olarak hissedecek.

Karla karışık yağmur ve kar yağışının Salı ve Çarşamba günleri Anadolu yakasında kuvvetli olmak üzere devam edeceği, çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren yağışın tekrar karla karışık yağmur ve yer yer yağmur şekline döneceği tahmin ediliyor.
Kar yüksekliğinin sahil kesimlerde 1 ila 3 cm olurken rakımın biraz yüksek olduğu yerlerde 10 ila 20 cm arasında olması bekleniyor. Yetkililer, kar yağışı ve fırtına şeklinde esecek rüzgarın oluşturacağı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istedi.

HARİTALI HAVA TAHMİNİ

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Yorumlar(0)