/ /

İstanbul’da kar neden tutmuyor?

30 Aralık 2014

Yeliz Gediman

Tagler ,

İstanbul’un çeşitli bölgelerinde dün akşam saatlerinde başlayan karla karışık yağmur ve kar yağışı, sabaha kadar devam etti. Yüksek kesimlerde kar tutarken saatlerce yağmasına rağmen şehir merkezinde tutmuyor.

İSTANBUL’DA KAR NEDEN TUTMUYOR?

Dün akşam saatlerinden beri devam eden kar yağışına rağmen dışarı çıkanlar beyaz bir manzarayla karşılaşmadılar. Yüksek kesimler dışında İstanbul’un geneli farklı değildi.

Peki bu yağışlara rağmen İstanbul’da kar neden tutmuyor? İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, bu soruyu yanıtladı: Şehirler her zaman kırsala göre daha sıcak ve bu, şehirlerde gökdelen ve yoğun trafikten dolayı oluşan ‘ısı adası’ndan kaynaklanıyor.

YAPAY ISINMA

‘Şehir adası etkisi’nin meteorolojide var olan bir kavram olduğunu belirten Prof. Dr. Kadıoğlu şunları anlattı: “Gökdelenler, yüksek binalar ya da trafik yoğunluğu yapay olarak kışın şehri ısıtıyor. Şehirlerde kırsal alanlara göre daha az kar yağışı görülür. Şehirlerin üzerini bir kubbe gibi saran şehir ısı adası vardır.”

“ŞEHİR KIRSALA GÖRE DAHA SICAK OLUR”

Şehirlerin kırsala göre 2-3 derece daha sıcak olduğunu anlatan Kadıoğlu, “Şehrin üzerinde kar yağışı oluyor. Ancak aşağıya doğru indiği zaman eriyor. Ya da yağıyor ancak yerde tutamıyor. Bu nedenle şehirlerdeki kar yağışı kırsal alanlara göre dünyanın her yerinde daha az olur. Yaz mevsiminde de bu etkiyi güneş yaratır. Yazın geceleri şehirler çevresine göre daha ılık olur” diye konuştu.


Yorumlar(0)