/ /

Dünyaca ünlü müzik toplulukları CRR sahnesinde

25 Kasım 2015

Akın Öztürk

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, bu hafta da değerli sanatçılardan oluşan toplulukları konuk ederek İstanbullulara müzik dolu günler yaşatacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR), bu hafta birbirinden güzel programlarla İstanbulluları müziğe doyuracak.

Hollanda’da 2011 yılında kurularak hızlı ve başarılı bir başlangıç yapan Ayur Trio, 30 Kasım Pazartesi günü 20.00’de CRR’ye konuk olacak. Araştırmacı bir ruh ve büyük bir müzik sevgisiyle bir araya gelerek Ayur Trio’yu oluşturan piyanoda Hülya Keser, kemanda Adelina Hasani ve çelloda Paul Uyterlinde dinleyicilere müzik ziyafeti sunacak.

Şef Rengim Gökmen yönetimindeki CRR Senfoni Orkestrası, 3 Aralık Perşembe günü 20.00’de Osmanlı dönemine ait eserlerden ve müzik formlarından ilham alan çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan özel bir konser ile sahnede olacak. Programda; Yalçın Tura’nın “Peşrev”, Hasan Ferid Alnar’ın “Kanun Konçertosu”, Evrim Demirel’in “Fasıl No. 1”, Necil Kazım Akses’in “Bir Divandan Gazel”, Ulvi Cemal Erkin’in “Köçekçe” ve Muammer Sun’un “Yurt Renkleri”, adlı eserlerine yer verilecek. Konser öncesinde İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu fuaye alanında CRR Genel Sanat Yönetmeni Ozan Binici, şef Rengim Gökmen ve besteciler Yalçın Tura ile Evrim Demirel’in katılacağı “Geleneksel Osmanlı Müziği’nin Cumhuriyet Dönemi Türk Bestecileri Üzerindeki Etkisi” konulu söyleşi 19.00’da başlayacak.

Erken Dönem Klasik Müzik uzmanı Christiana Pluhar tarafından 2000 yılında kurulan, günümüzün en iyi solistlerinden ve özel projelerle bir araya gelen Barok Müzik’ten geleneksel müzik dünyasına  kadar olağanüstü sese sahip ünlü sanatçılardan oluşan L’Arpeggiata topluluğu, 4 Aralık Cuma günü CRR’de müzikseverlere muhteşem bir akşam yaşatacak. 2012 yılında Carnegie Hall’ın ilk Barok yerleşik topluluğu olan ve albümleri ile birçok ödül alan topluluk, konserde İngiliz besteci Henry Purcell’in eserlerinden seçkiler sunacak. Enstrümantal doğaçlamalar ve geleneksel müzikten ilham alan farklı vokal yorumları ile büyük beğeni toplayan L’Arpeggiata, 20.00’de sevenleriyle buluşacak.


Yorumlar(0)