/ /

Kültür A.Ş’den Harb-i Umûmî Panoraması

27 Kasım 2015

Akın Öztürk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür (İBB) A.Ş., 1. Dünya Savaşı’nda gerçekleşen en önemli olaylara dair fotoğrafları tek albümde bir araya getirdi. “Harb-i Umûmî Panoraması” adıyla yayımlanan eser, Atatürk Kitaplığı arşivinde yer alan 8 albümdeki 274 fotoğraftan oluşuyor.

Kültür A.Ş., dönemin zor şartlarında yapılmış olan çalışmayı yeniden gün yüzüne çıkararak tarihî ve kültürel mirasa ışık tutmayı amaçlıyor. Albümler, cephedeki askerin moralini yüksek tutmak için Müdafaa-i Milliye Cemiyeti tarafından hazırlanarak Ahmed İhsan ve Şurekâsı Matbaası’nda basılmış. Albümlerin birinci, ikinci ve üçüncü cildinde 34, dördüncü ve beşinci cildinde 36, altıncı cildinde 34, yedinci cildinde 32 ve sekizinci cildinde 34 olmak üzere toplam 274 tane savaşı ve savaş gerisini gösteren görsel bulunuyor.

Albümde fotoğraflarla beraber Prof. Dr. Haluk Selvi’nin “Harp ve Propaganda” ve Doç. Dr. Ali Satan’ın “Savaş ve Kahramanlığın Görünür Kılınması” adlı makaleleri de bulunuyor.

41971

Asıllarına sadık kalınarak yayınlandı

Üzerinde herhangi bir tarih bulunmadan ciltli olarak basılan albümler, 1915 yılından itibaren bütün İttifak cephelerindeki gelişmelerin fotoğraflarından oluşuyor. Savaşın en hararetli anlarında askerlerin moralini yükseltmek için hazırlanan bu albümler aslına sadık kalınarak yayınlandı.

Albümler, cihada dair hayırlı haberler vermeyi ve meşhur olaylarla ilgili fotoğraflar yayınlayarak halka cephe gelişmelerini yakından göstermeyi hedefliyordu. Teknolojik yenilikler, siperlerdeki askerlerin morallerinin yüksekliği ve başarıları bu fotoğraflara yansıyan önemli göstergelerdi.

resized_9f7d7-c9025cd4savas


Yorumlar(0)