/ /

Yaşayan ustaya saygı gecesi

25 Kasım 2015

Akın Öztürk

İBB Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, “Bir Nesli Yoğuranlar” başlıklı etkinlikler kapsamında bu ay bir kalem ve kelâm ustası olan Osman Akkuşak’ı ağırlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, edebiyata ve sanata katkılar sunarak yeni nesillere yol gösteren fikir adamlarını unutmuyor. İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün bu kapsamda başlattığı “Bir Nesli Yoğuranlar” başlıklı programın kasım ayı konuğu, bu yıl 63. yazın hayatını dolduran gazeteci ve yazar Osman Akkuşak olacak.

İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 27 Kasım Cuma günü 20.30’da düzenlenecek olan etkinlik, Osman Akkuşak’ın hayatının anlatıldığı belgesel gösterimiyle başlayacak. Program, Osman Akkuşak’ı yakın dostları, yazar ve edebiyatçıların anlatacağı bir panelle devam edecek.

Yaşayan kültür adamlarımızdan biri olan Akkuşak’ın hayatı, yazarlığı ve gazeteciliğinin konuşulacağı panelin moderatörlüğünü Mehmet Nuri Yardım yapacak. Etkinliğe; Abdullah Işıklar, Ahmet Nuri Yüksel, Bekir Tuncer Salihoğlu, Cavit Marancı, Cezmi Bayram, Gülten Dayıoğlu, Hüseyin Emiroğlu ve Halil Gökalp konuşmacı olarak katılacak.

“Bir Nesli Yoğuranlar; Osman Akkuşak” programı, halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Osman Akkuşak kimdir?

Edebiyat, sanat ve fikir dünyamızın kıymetli isimlerinden Osman Akkuşak, Kütahya’nın Emet ilçesinde 1931 yılında doğdu. İlkokulu Emet’te okuyan Akkuşak, eğitimine Kütahya Lisesi’nin ardından Adana Erkek Lisesi’nde devam etti. Akkuşak, çeşitli liselerde edebiyat dersleri verdi ve lise müdürlüklerinde bulundu. Bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) “İlim ve Sanat Eserleri Bürosu” başkanlığı görevini üstlenen sanatçı yine MEB’in Çağdaş Türk Yazarları Komisyonu’nda âzâ olarak hizmet etti. Ayrıca Devlet Kitapları Mütedavil Sermayesi Müdürlüğü de yaptı. Osman Akkuşak, 1952 yılından beri gazetecilik ve yazarlık görevini sürdürüyor. Bâbıâli’nin kıdemli “Ağabeyi” olarak bahsedilen gazeteci Akkuşak; İstanbul Ekspres, Son Telgraf, Büyük Doğu, Zafer, Adalet, Dünya, Son Havadis, Türkiye, Tercüman ve Güneş gazetelerinde çalışıp, yazılar yazdı. Halen Yeni Şafak Gazetesi’nde köşe yazıları yazıyor. Türkiye Edebiyat Cemiyeti’nin kurucu üyesi ve genel sekreteri olarak hizmet eden Akkuşak, Türk Dilini Koruma ve Geliştirme Cemiyeti’nin ikinci başkanlığını da yaptı. “Sür’atli Öğretmen Kılavuzu” isimli eseri 1966’da neşredildi. Yayına hazır eserleri arasında Türk Edebiyatı Tarihi, Atasözleri, Emet Destanı (piyes), Kompozisyon Kitabı, Batı Dillerinden Gelen Kelimeler Sözlüğü ve Osmanlıca Türkçe Lügat bulunmaktadır.


Yorumlar(0)