/ /

Edebiyat Mevsimi’nde ‘Dergi Festivali’ yaşanıyor

20 Ekim 2015

Akın Öztürk

İBB Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve TYB İstanbul Şubesi’nce ortaklaşa düzenlenen 7.Edebiyat Mevsimi’nin bu yılki teması ‘Hür Tefekkürün Kalesi: Dergiler’ olarak belirlendi.


19 Ekim’de başladı, program kapsamında yüze yakın şair ve yazar TYB İstanbul Şubesi’nde ağırlanacak.

Bu yıl teması ‘dergiler’ olarak belirlenen etkinlikte ‘Dergilerin misyonu, Geçmişten Bugüne Edebiyat dergileri’ çerçevesinde çeşitli konular tartışılacak.

Kuşakları besleyen Dergilerin de ele alınacağı etkinliğe aralarında D.Mehmet Doğan, Beşir Ayvazoğlu, Ali Haydar Haksal, A. Ali Ural, Hüseyin Su, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Celal Fedai, Bahtiyar Aslan, Ali Ayçil, Bestami Yazgan Bünyamin Yılmaz, Hüseyin Akın, Mürsel Sönmez, Mevlana İdris, Yıldız Ramazanoğlu,Osman Özbahçe, Osman Bayraktar, İsmail Kılıçaslan, Furkan Çalışkan, Prof Dr Turan Karataş, Prof Dr İbrahim Tüzer, Kaan Burak Şen, Şeref Akbaba, Doç Dr Abdulkadir Emeksiz gibi pek çok şair ve yazar ve akademisyen katlıyor.

Etkinlik kapsamında düzenlenecek özel oturumlarda ‘Necip Fazıl ve Büyükdoğu’,’Nurettin Topçu ve Hareket ‘,’Nuri Pakdil ve Edebiyat Dergisi ’,’İsmet Özel ve Dergiciliği’,Osman Yüksel ve Serdengeçti Dergisi’,’Sezai Karakoç ve Diriliş Dergisi’, ‘Nurettin Durman ve Düş Çınarı Dergisi’,’Mavera Dergisi ve Cahit Zarifoğlu’ ‘Ahmet Kabaklı ve Türk Edebiyatı’ gibi başlıklarla önde gelen dergiler ve öncüleri konuşulacak.
‘İlk Şiirler Şiir Akşamı’ ve ‘Son Şiirler Şiir Akşamı’nda şairler dergilerde yer alan ilk ve son şiirlerini okuyacaklar.

Ayrıca Öykü Akşamı’nda Yazarlar Dergilerde yayınlanan öykülerini dinleyicilerle paylaşacak.

TYB İstanbul Şubesi’nin mekanı olan tarihi Kızlarağası Medresesi’nde kapanmış dergiler sergisinin yanı sıra yayın hayatına devam eden dergiler de açılan standlarda okuyucularıyla buluşacaklar.

Organizasyon 24 Ekimde son bulacak.


Yorumlar(0)