/ /

34.Uluslararası İstanbul Kitap fuarı 7 Kasım’da başlıyor

5 Kasım 2015

Akın Öztürk

Kitapseverlerin heyecanla beklediği 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 7 Kasım Cumartesi günü kapılarını açıyor.

Kitapseverlerin heyecanla beklediği 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 7 Kasım Cumartesi günü kapılarını açıyor. TÜYAP Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak fuar, 15 Kasım’a kadar açık olacak.

Her yıl sonbaharla birlikte kitapseverlerin heyecanla beklediği en büyük kitap fuarına sayılı günler kaldı. TÜYAP’ta düzenlenecek olan 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, Cumartesi günü okuyuculara kapılarını açacak. Ziyaretçi sayısı itibariyle Avrupa’da ilk sırada yer alan fuarda, yerli ve yabancı 600’ün üzerinde yayınevi, kitapsever ile sektör temsilcisi bir araya gelecek.

Fuarın bu yılki onur konuğu Romanya olacak. İlk dört gün süresince Romanya’nın önde gelen yazarlarından Matei Visniec, Dumitru Tepeneag, Mircea Dinescu, Dan Lungu, Octavian Soviany, Carmen Muşat, Daniel Cristea-Enache ve Florin Bican İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarıyla bir araya gelecek.

Karikatürist Tan Oral, fuarın ‘Onur Çizeri’ olacak. Fuar süresince Tan Oral’ın da katılımıyla çeşitli paneller ve etkinlikler düzenlenecek.

Geçen yıl ilk kez yapılan ve ilgi gören ‘Mutfak: Yemek ve Kitap Buluşmaları’ bu yıl da ziyaretçilerin karşısında olacak. Fuarın ilk 4 günü boyunca (7-10 Kasım) açık olacak Uluslararası Salon kapsamında gerçekleşecek buluşmalarda yemek yazarlarının interaktif yemek sunumları yapacakları, söyleşiler yer alacak.

Fuarın bir diğer ayağı ise Aziz Nesin ile ilgili. 100. yaşı kutlanın Aziz Nesin’i anmak içinNesin Vakfı ve Nesin Yayınları işbirliği ile yapılan programda Aziz Nesin’in edebi kişiliği, yaşamı ve eserleri üzerine söyleşiler, paneller yapılacak. Aynı zamanda Aziz Nesin’i edebiyatı, mizahı, hayat görüşü, politik duruşu ve geleceğe bıraktıklarıyla daha yakından tanıtmak amacıyla, Nesin Vakfı tarafından Işın Önol küratörlüğünde hazırlanan “Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin 1915-2015” sergisi de fuar boyunca ziyaretçilere açık olacak.


Yorumlar(0)