/ /

Kitap Fuarı, 34. Kez kapılarını kitapseverlere açtı

7 Kasım 2015

Akın Öztürk

34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve 25. Uluslararası Sanat Fuarı, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.

34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ve 25. Uluslararası Sanat Fuarı, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı. Fuarın açılışını İstanbul Valisi Vasip Şahin yaptı.

Bu yıl 34.’sü düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı, bugün kapılarını kitapseverlere açtı. Kitaplar stantlarda yerini alırken, sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar da fuara akın etti. Fuarın açılışı Vasip Şahin’in de katılımıyla Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. KaradenizSalonu’nda gerçekleştirilen açılışta kitap evlerinin temsilcileri de yer aldı. 25. Uluslararası Sanat Fuarı da kitap fuarı ile birlikte ziyaretçilerini bekliyor.

Ziyaretin bu yılki konuk ülkesi Romanya oldu. Romanya’dan da çok sayıda yazar ve şairin kitapları stantlardaki yerini aldı. Teması ‘Hayata gülümseyerek bakmak’ olan fuarın onur çizeri de Tan Oral.

9 gün sürecek olan fuarda söyleşiler, dinletiler ve panellerin de olacağı 300’e yakın etkinlik yer alacak. Yaklaşık 2 bin imza günü gerçekleştirilecek. Çok sayıda uluslararası yazar da fuarın konuğu olacak. Fuara bu yıl yaklaşık 500 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ VE KORSAN YAYIN VURGUSU

Açılışta konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu, fikir ve yayın özgürlüğü ile korsan kitap vurgusu yaptı. Zeynioğlu, iki temel mesele olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “İki temel meselemizden birincisi yayınlama özgürlüğüdür. Yayınlama özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğünün bir parçası olarak Türkiye’nin sırf yazarlarının, çevirmenlerinin, yayıncılarının değil, Türkiye toplumunun tamamının ihtiyacıdır.

İkincisi korsan yayındır. Maalesef çok mücadele edilmesine rağmen fiziki olarak geriledi ama şimdi dijital alanda çığ gibi büyüyor. Yeni hükümetten de açık ve net bir şekilde talep ediyoruz. 2 yıldır Sayın Bakan’ın imzalamasını bekleyen Fikir ve Sanata Eserleri Kanunu artık Meclis’e gelsin. Çünkü biraz daha beklerse dijital korsan o kadar büyüyecek ki biz normal kitaplarımızı basamaz hale geleceğiz.”


Yorumlar(0)