/ /

Elveda Unutmak

26 Haziran 2013

Editör

Eğer sizde benim gibi hafızası zayıf birisiyseniz, kepek önleyici çalışmalardan sıkılan Amerikalı bilim adamlarının, beynin hipokampus bölgesindeki devrelerden birinin yerini alarak belleği güçlendirecek bir protez geliştirdiğine sevineceksiniz.

 

New York’ta yapılan Küresel Gelecek 2045 Dünya Kongresi’nde protezi tanıtan Güney California Üniversitesi araştırmacıları, laboratuarda fareler ve maymunlar üzerinde yapılan denemelerin başarılı olduğunu söyledi. Araştırmacılardan Theodore Berger, bellek protezini şimdi de insanlar üzerinde denemeye başladıklarını belirtti.

 

KISA SÜRELİ BELLEK, UZUN SÜRELİ BELLEĞE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Temporal lobda yer alan hipokampus, kısa süreli bellekte kaydedilen bilgilerin uzun süreli belleğe aktarılmasına yardımcı oluyor. Hipokampusun epilepsi ve nörolojik rahatsızlıklar sonucu hasar görmesi, kişilerin belleğine de zarar veriyor. Güney California Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği protez ise hem hipokampusun zarar gören kısmının yerine geçebiliyor hem de normal insanlarda hipokampusun işlevlerinin gelişmesini sağlıyor.

 

Hipokampuse yerleştirilen çip, kısa süreli bellekteki sinyalleri kaydedip bu sinyalleri matematiksel olarak uzun süreli belleğe çeviren bir bilgisayara aktarıyor. Uzun süreli belleğe çevrilen sinyaller, daha sonra çip üzerindeki bir başka elektrot setine gönderilerek hipokampusun farklı bir kısmının uyarılmasını sağlanıyor. Berger, protezin yaptığı matematiksel dönüşüm işlemini bir dilden başka bir dile çeviriye benzetti.

 

Naçizane de olsa unutmanın iyi bir tarafı da var. Yanlışları tekrarlatması bakımından son derece sakıncalıdır. Tamam kabul,  unutmak, cahilliğe yol açar. Kinciler, unutmaz ve bilgilerini kendilerini de yok edecek yönde harcarlar. Akıllılar, unutmayan ama bilgilerini kendileri ve idealleri için olumlu enerjiye çevirebilenlerdir.


Yorumlar(0)