/ /

Et yemek !

17 Temmuz 2013

Duygu Nas

Bu yazıyı biraz bağlantı kurabilmek, biraz farkındalık üzerinde çalışmak için yazıyorum.
Kaçımız et yerken ne yaptığımızı düşünüyoruz?
Acaba kaç tanemiz gerçek bir mezbahaya gitme cesaretini gösterebilir?
Eskiden insanların birbirlerini yediklerini duyup dehşete düştüğünüz olmuş muydu?
Belki de şu anda hayvanları yememiz aynen bu şekilde karşılanacak…

Bilimsel olarak bu dünya üzerinde bulunan tüm türler kuzen.

Nasıl yani şimdi biz kendi kuzenlerimizi mi yiyoruz?
Bilmiyorum ama bildiğim şey;
Arkadaşlar yapılan ya da yaptığımız şey gerçekten vahşi bir şey!

Herhalde hepimiz hayvanları seviyoruz değil mi? Şimdi bir kedi ya da köpeğin yanına gidin, onu sevin ya da ona karşı bir harekette bulunun hemen size cevap verecektir. Peki, yemek esnasında önünüze köfteler geldiğinde bu görüntü tamamen gözünüzün önünden gidiyor mu? Evet gidiyor. Neden? Çünkü daha çok küçüklükten alıştırılıyoruz sanki bu ikisi ayrı şeylermiş gibi, yani hayvan sevgisini ve köfte sevgisini aynı öğreniyoruz. Eh haliyle o anda yok ben bugün bu köfteyi yemeyeyim de şu fasulyeden alayım demek için yeterli sebebi bulamıyoruz. Damak zevkimiz sunuyor önümüze birbirinden ihtişamlı bahaneleri.

Belki de dünyadaki vahşetin nedeni bizimle bu dünyayı paylaşan canlıların bizim elimizden çektikleri acılardır. Eğer her şey bir ise bir başka acı çekerken biz tam olarak mutlu olamayacaksak, söyler misiniz başka canlıları yerken nasıl barışçıl bir dünyada yaşamayı hak edebiliriz!

Birbirini yememek, birlikte uyum içinde yaşamanın ilk kuralı değil mi?

Arkadaşlar bazılarınızın ‘Eğer doğada olsaydık onlar bizi yerdi’ dediğini duyar gibiyim. Evet, insanın silahı olmadan vahşi hayvan avlama yetisi yoktur. Bu bize yine aslında doğamızda et yemediğimizi göstermez mi?

Bir başka soru ise “Neden dinlerde hayvan katliamları var? “ bunu açıklamaya kalkışmayacağım, soru olarak kalsın..

Hayvan sevgisinin evin içerisinde kaç kedi köpek baktığınızla ilişkilendiriliyor olması bana biraz yanlış anlaşılma gibi geliyor. Elbette bu pek hoş bir davranış ancak doğru soru ‘Bugün et yedin mi?’ olmamalı mı acaba?

Türcülük.. Irkçılık kadar çirkin duyulmuyor mu size? Köpekleri severim ama keçileri yerim, kedi beslerim ama her gün tavuk yerim.

Çoğumuz tadını seviyoruz etin değil mi? Ve tüm bu gerçekler bu tat için yadsınmaya değer… Değer mi?


Yorumlar(2)

  • Birbirimizi yemeyelim diye onlar var. Allah (c.c.) şöyle buyuruyor: “Onları (Hayvanları) kendilerinin (insanların) hizmetine vermişiz de, hem onlardan binekleri vardır, hem de onlardan yerler (yiyorlar)” Vicdan ile (hafif tabiriyle) yanlış düşünmeyi birbirine karıştırmayalım. Onlar canlı olduğu için karşı çıkıyorsak Marulun suçu ney? Sesinin çıkmaması mı? Yoksa bitkilerin canlı olmadığını mı düşünüyoruz? Eğer canlı değilse yeşili katlediyorlar diye neden sokaklara dökülüyoruz? Eğer sokağa dökülüyorsak yeşili neden yiyoruz? Hepsi canlı ise biz ne yiyeceğiz? Fikirlerin sağlam zemine oturması gerekir ki tutarlı tartışmalarda buluşabilelim. Selamlar

  • Vejeteryan olmak bir tercihtir fakat bunu başka insanlara aktarırken kullandığınız üslup, “kedi köpek yeme” ile kıyaslamanız pek sevimli durmuyor.