/ /

Farklı diller bu konserde buluştu

26 Kasım 2015

Akın Öztürk

Farklı dillerde şarkıları ve türküleri seslendiren Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği Türk Halk Müziği Korosu Maltepelilerin karşısına çıktı.

Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere, sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Şef Birsen Geçikli yönetimindeki, 59 kişiden oluşan koro konsere, “Ben Anadoluyum” isimli güzellemeyle başladı. Pir Sultan Abdal’ın “Gelin Canlar Bir Olalım” deyişiyle devam eden konserde, “Tevhid Etsin Dilimiz” isimli Hüseyni ilahisinde semazen gösterisi yapıldı. Daha sonra sahneye seslendirdikleri yörenin yerel giysileriyle çıkan solistler Bulgar, Laz, Hint, Rum, Ermeni, Balkan, Arap, Kürt, Rum, Uygur, Gürcü, Azeri, Roman, Zaza, Kerkük, Süryani ezgilerini dinleyicilerle paylaştı.

maltepede-7-dilli-konser

Konserin açılış konuşmasını yapan Hülya Kanbay, Yeditepe üzerine kurulan İstanbul’un çeşitli dinlerde ve dillerde insanları barındırdığını ve kaynaştırdığını belirterek, “Bu insanlar arasındaki birlikte yaşama kültürünü geliştirme adına Yeditepe-Yedi Dil (Lazca, Kürtçe, Gürcüce, Ermenice, Azerice, Arapça, Rumca) başlığı altında, güzel Türkçemizle insanlıkla paylaşmak istedik” dedi.

????????

Konserin sonunda salonu dolduranlar koroyu, ayakta alkışladılar.


Yorumlar(0)