/ /

Gay ve trans mahkumlara çifte ceza

11 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Gay ve trans bireylerin gündelik hayatta maruz kaldıkları sıkıntılara, haksızlıklara hepimiz aşinayız. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun Antalya L Tipi Cezaevi’nde yaptığı inceleme, benzer sıkıntıların katmerlenerek cezaevlerinde de sürdüğünü gözler önüne serdi.

Komisyon üyeleri Ak Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak ve Ak Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in yaptığı incelemeler sonunda Antalya L Tipi Cezaevi’nin, heyetin inceleme yaptığı en kötü cezaevi olduğu ortaya çıktı.

25 kişilik koğuşta 36, 35 kişilik koğuşta 50 kişinin kaldığı cezaevinde, yemeklerin de içler acısı olduğu görüldü. Yemeklerin içinden kıl ve böcek çıktığını belirten mahkumlar, “biz burada suşi yiyoruz” diyerek yemek olarak verilen balıkların pişmeden servis edildiğini vurguladılar. Cezaevinde kalan gay ve trans mahkumlar, diğer mahkumlarla birlikte tutulduklarını, diğer koğuşlarda kamera sistemi olmasına rağmen, kendi koğuşlarına kamera yerleştirilmediğini belirttiler.

İstedikleri zaman sıcak su bulamadıkları için banyo yapamayan, temizlenemeyen, tıraş olmaya zorlanan mahkumlar, cezaevlerinde yapılan çıplak aramaların da kendilerini rencide ettiğini söylediler. Bu tür uygulamalara maruz kaldıklarında dengelerinin bozulduğunu belirten gay ve trans mahkumlar, kendilerine çifte ceza çektirildiğini belirterek, incelemede bulunan milletvekillerinden bu sorunlara çözüm getirmelerini istediler.


Yorumlar(0)