/ /

Gıdaların enerjileri

15 Temmuz 2013

Ebru Ersezen

 

“Yiyeceklerin ilacınız olmasına izin verin.” -Hippocrates

 

 

Yiyecekler sadece besin değerleri olarak değil, vücudunuzda yarattığı enerjilerle ve deneyimlerinizle de ölçümlenebilir. “ Ne yerseniz o olursunuz” sözünü duymuşsunuzdur. Gerçekten de, yiyecekler bedenimizdeki hücreleri yapılandırır. Peki ya ilişkilerimizde de etkisi olduğunu hiç düşünmüş müydünüz?

 

 

Yiyeceklerin yaşam kalitemizi nasıl etkileyebileceğine dair birkaç örnek verebiliriz. Eğer odaklanamadığını hissediyor ve yaşama daha fazla bağlanmak istiyorsan, toprakta yetişen köklü sebzeleri yemeyi dene , salata yemekten daha fazla canlılık ve sürdürülebilir enerji sağlayacaktır. Eğer ki kendini gergin hissediyor ve hafifleyip, gevşemek hissediyorsan,  güneşe ve dışa doğru büyüyen yeşil yapraklı sebzeleri beslenmene daha fazla ilave edebilirsin. Bu tip gıdalar bedeni temizleyici ve hafif enerji sağlayıcıdır. Esnek enerji ile beraber, odaklanmayı dengeleyip koruyabilmek için, canlı ve hafif gıdalar tercih edilmelidir.

 

 

Kendi bahçenizden veya yerel pazarlardan satın alıp tükettiğiniz gıdalar, sizi evinize ve yaşadığınız topluma daha bağlı hissettirecektir. Mevsiminde ve yerel yetiştirilmiş ürünleri yediğinizde, bedeniniz içten dışa dengeyi daha kolay koruyabilecektir. Yaz mevsiminde hasatın en fazla olduğu dönemde,  meyvelerin serinletici ve yeşilliklerin hafifletici etkisinden bol bol faydalanabilmek için yemeliyiz. Aynı zamanda, köklü sebzelerden havuç ve kabak gibi kış dönemi yetişen canlı sebzeler; bedenin ısınmasını da sağlayacaktır. Doğal düzen ile uyum içinde yaşayabilmek için, mümkün olduğunca yerel ve mevsimsel gıdaların tüketiminde dengeli olunmalıdır.  Ek olarak, gıdaların enerjilerini ve moleküler yapısını oluşturan besinlere zarar veren mikrodalga yerine kesinlikle daha sağlıklı bir seçim olan gazlı ocaklarda yemekler pişirilmelidir.

 

 

 

Nitelik Gıda Hazırlama
TopraklayıcıRahatlatıcı Kök sebzelerTatlı sebzeler

Et, balık

Fasulyeler

 

HaşlamaDüdüklü tencerede

Fırında

HafifYaratıcı

Esnek

Yeşil yapraklı sebzeBuğday, arpa

Sebze

Çiğ gıdalar

Çikolata

 

KaynatarakBuharda

Gazlı ocak

GerginlikAsabiyet

 

ŞekerKafein

Alkol

MikrodalgaElektrkli ocak

Fabrikasyon üretim

 

BağlantılıAhenkli Organik gıdalarTam gıdalar

Yerel Gıdalar

 

Ev yemeğiEv bahçesinden

 

 

 İllüstrasyon: Duygu Serin

 


Yorumlar(0)