/ /

Daha sağlıklı bir yıla

27 Ocak 2014

Ebru Ersezen

Sağlıklı olmak aslında bir seçimdir, hayatımızdaki diğer bir çok şey gibi. Bu yılı daha sağlıklı, daha zinde geçirmek istiyorsak işte size benim yaşamımın olmazsa olmaz 10 sırrı:

1- Her sabah güne oksijen ile başlıyorum. Yataktan kalkar kalkmaz ilk yaptığım, gidip odanın pencerisini açmak ve derin derin en az 3 nefes almaktır. Güne sağlıklı başlamanın en kolay yolu.

2- Yüzümü yıkarken mutlaka dişimle birlikte dilimi de fırçalıyorum. Tüm gece bedenin dışarı atmaya çalıştığı toksinlerin, bakterilerin büyük kısmı ağız içinde birikir. Bundan kurtulmanın tek yolu da temizliktir.

3- Su, su, su. İlk gıdanız mutlaka su olsun. Oda sıcaklığında ve mümkünse alkali. Alkali yapmanın en kolay yolu da, alkali damla veya karbonattır.

4- Doğal ve ölçülü miktar besleniyorum. Paketlenmiş ve rafine gıdalar asla doğal değildir. Ölçülü miktardan kasıt, bedeninizin ihtiyacı olan kadardır. Duygularınızın değil! Midenizin kapasitesini merak ediyorsanız, el büyüklüğünüze bakabilirsiniz.

5- Adımlıyorum. Yürüyebildiğiniz kadar yürüyün. Yürümek için bahaneler yaratın. Asansör yerine merdiven kullanın. Arabanızı en uzak park yerine bırakın. Toplu taşıma kullanıyorsanız, bir durak once inin.

saglikli-yasam-icin-yapilmasi-gerekenler (1)

6- Yaptığım işi seviyorum. Günün en büyük dilimini kaplayan çalışma saatlerinde, sevdiğimiz işi yapıyor olmak bizi daha sağlıklı kılar. Eğer bugün yaptığınız işi sevmiyorsanız, seveceğiniz işi yapmayı hedefleyebilir, hedefe ulaşana kadar geçen sürede de işinizi sevdiğiniz forma sokmaya çalışabilirsiniz.

7- Kendime sadece kendime zaman ayırıyorum. Ev, iş, aile, eş ve çocuklar derken kendimizi unutabiliyoruz. Sadece size ait zamanınız olsun, içinde sadece “ben” olsun. Bencil değil, “benci” olmayı öğrenelim. Unutmayalım ki, ben olmadan biz olmuyor…

8- Korkularımın yerine sevgi koyuyorum. Belki de en zoru bunu yapabilmek. Korkularla yüzleşip, kabullenip; cesaretle yerine sevebilmek. Böylece yaşamı değiştirip, dönüştürebiliriz.

9- Her an şükrediyorum. Başımıza gelen olumlu ya da olumsuz her durumun bir sebebi olduğunu bilelim. Yaşadığımız her an için şükredelim, sabredelim ve kabullenelim. “Su akar yolunu bulur.”

10- Bedenimi dinliyorum. Bedenimiz ihtiyacı olanı her zaman söyler. Yeter ki dinlemeyi bilelim. Bazen sindirim sistemini bozar, bazen hormanları; kimi zamanda hastalanarak dile gelir. Biz onu duyup, yanlışlarımızdan vazgeçelim diye. Bu yıl tüm dünya için daha çok sağlık, huzur ve barış istiyorsak, değişim için bugün kendimizden başlayalım. Biz değişelim ki, dünya değişsin…

Mutlu yıllar…

                                                                                                                                                                                                                                               EBRU ERSEZEN KUŞCU

                                                                                                                                                                                                                                     


Yorumlar(0)