/ /

Halaban İstanbul’da

20 Kasım 2015

Akın Öztürk

Çağdaş sanat fotoğrafçısı Gail Albert Halaban’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi ‘Out My Window’ sanatseverlerle buluşuyor.

Çağdaş sanat fotoğrafçısı Gail Albert Halaban’ın, New York ve Paris’in ardından İstanbul’u haritasına eklediği dünya çapında büyük yankı uyandıran fotoğraf projesi ‘Out My Window – Istanbul’ 12 Aralık tarihine dek Galatasaray galerisinde sergilenecek.

Gail Albert Halaban’ın New York ve Paris’te gerçekleşen; takibinide sergiye ve kitaba dönüştürülen projesi ‘Out My Window’, İstanbul ayağında bir kez daha komşu olmalarına rağmen daha önce hiç tanışmamış insanları bir araya getiriyor.

‘Out My Window’ projesinde büyük metropollerde yaşamın temel paradoksuna odaklanan Halaban, fiziksel olarak birbirlerine çok yakın mekânlarda yaşıyor ya da çalışıyor olmalarına rağmen bireylerin komşularıyla olan kopuk ilişkileri ve yabancılaşma konusunu gündeme getirerek, bir anlamda şehirli insanın yalnızlığını resmediyor.

Halaban, fiziksel olarak birbirlerine çok yakın mekânlarda yaşıyor ya da çalışıyor olmalarına rağmen bireylerin komşularıyla olan kopuk ilişkileri ve yabancılaşma konusunu gündeme getirerek, bir anlamda şehirli insanın yalnızlığını resmediyor.
Halaban bu sorgulamaları yaparken, projeye dâhil olan katılımcılardan karşı komşularının yerine geçmelerini isteyerek; birbirleriyle ve yaşadıkları yerle olan ilişkilerini dönüştürmeye davet ediyor. Sanatçı bu bakış açısıyla şehirli insanlar arasındaki samimi ve kişisel bağları global ölçüde ele alarak, tüm dünyadan ‘komşu’ları projeye dahil ederken; projenin katılımcılar arasında yarattığı etkileşim, bireylerin toplum içinde ve ortak yaşam alanlarında birbirlerini nasıl gördüklerini ve özellikle mesafe olarak yakın durdukları halde şehir hayatının getirdiği uzaklığı keşfetmelerine teşvik ediyor.

Daha önce dünya çapında sergilenmiş ve kitaplaştırılmış olan projenin İstanbul çekimleri, 1 – 7 Eylül 2015 tarihleri arasında ISTANBUL’74 tarafından gerçekleşti. Fotoğraflar, projenin bitimini takiben ISTANBUL’74 bünyesinde bir sergiye ve ardından kitaba dönüştürülecek. ‘Out My Window – İstanbul’ sergisi 20 Kasım ve 12 Aralık 2015 tarihleri arasında ISTANBUL’74 Galatasaray galerisinde izlenebilecek.


Yorumlar(0)