/ /

İstanbul’da amortisman süreleri uzuyor

13 Temmuz 2015

Akın Öztürk

İstanbul’da eskiden 10 yıl olan amortisman süresi, artık bu belirtilen sürenin üzerine çıkıyor.

Amortisman süresi, emlağa yatırım yapan herkesin en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor. Kira gelirinin kendini toplamda geri ödediği süreyle ölçümlenen amortisman süresi eskiden 10 yıl diye bilinirdi. İstanbul da ise bu süre artık 10 yılın üzerine çıkıyor.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, konut yatırımcılarının daha çok kısa vadede al-sat işlemlerini tercih ettiklerinden amortisman sürelerinin yüksekliğine dikkat çekerek şunları söyledi, “İstanbul genelinde bu süreler yeni konutlarda yaklaşık 20 yıl ve üzerinde. Bölgelere göre değerlendirmelerimizde de genel olarak orta yaş dediğimiz Beşiktaş,Bakırköy, Kadıköy gibi bölgelerde bu süre 25 yıla kadar çıkıyor.”

ESKİYE ORANLA SÜRE DAHA YÜKSEK

Arsa tapulu olup, kredi alınamayan taşınmazda ise satış fiyatlarının düşük, fakat bu dairelerin neredeyse krediye uygun yeni daireler kadar kira getirisine sahip olduğunu söyleyen Hakan Erilkun bunu şöyle örneklendiriyor, “Gaziosmanpaşa’da 2+1 arsa tapulu daireler 150.000-TL iken 750-TL civarında kiraya verilebiliyor. Yeni yapılarda ise bu rakam 250.000-TL ve kira getirisi 850-TL civarında. Buna göre arsa tapulu dairelerdeki amortisman süresi 13-14 yıl iken, yeni dairede bu süre 20 yılın üstünde. Bağcılar için de benzer bir modelleme mümkün. Örneğin 2+1 arsa tapulu bir daire 130.000-TL olup, 650-TL kira getirisi sağlarken, yeni dairede bu rakam 220.000-TL’den başlıyor ve kira getirisi 750-TL civarında.”

TİCARİ EMLAKTA AMORTİSMAN SÜRESİ 14- 16 YIL

Hakan Erilkun, İstanbul’da ticari emlakta amortisman süresinin ortalama 14 – 16 yıl arasında seyrettiğinin altını çizerek, “Stopajın kiracı tarafından ödenmesi, kiracının dekoru istediği gibi düzenlemesi, aidat ve genel giderlerin az olması ticari yerlerde yatırımı ön plana çıkartıyor” dedi.


Yorumlar(0)