/ /

Halk Eğitim’de neler oluyor?

13 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Günümüzde temel eğitim kadar, kendini yetiştirmek de çok önemli. Bu yönde bir eğilim içerisinde olduğunuzda İstanbul’da karşınıza birçok kurs olanağı çıkıyor. Özellikle Halk Eğitim Merkezleri, İstanbulluların meslek ve sosyo-kültürel eğitimlerine büyük bir katkı sunuyor.

Genelde Halk Eğitim Merkezi’ni bir etkinlik mekanı olarak duyarız. Ama bu merkezler etkinlik organizasyonu dışında çok farklı yönlerde eğitim veren kurumlardır. Yüzlerce çeşit kurs türü var bu merkezlerde. Tabii aralarında çok ilginç kurslar da mevcut.

Örneğin Güngören Halk Eğitim Merkezi’nde verilen Çeyiz Ürünleri Hazırlama Kursu. Bu kursta kursiyerlere kurdela, el ve boncuk nakışı öğretiliyor. Çeyiz Ürünleri Hazırlama Kursu’na gelenler ya kendi çeyizleri için bu eğitimi alıyor, ya da hazırladıkları çeyizlikleri satarak gelir elde etme amacıyla.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi de en aktif merkezlerden biri. Burada verilen meslek eğitimleri, aklımıza gelmeyecek değişik mesleklere yönelik kalifiye eleman yetiştiriyor. Çay harmanlama elemanı, değirmenci, dondurulmuş meyve ve sebze operatörü, gaz yakıcı cihazlar servis elemanı vb.

Eminönü Halk Eğitim Merkezi daha çok sosyo-kültürel kurslarıyla öne çıkıyor. Bunların arasında diksiyon, ebru, halk oyunları gibi kurslar var.

Üsküdar, Fatih, Sultanbeyli merkezlerinde web tasarım, muhasebe, elektrik tesisatı gibi teknik kurslara ilgi daha fazla.

Halk Eğitim Merkezlerinin, İstanbul için verdikleri en önemli eğitim, okuma-yazma kursları. Bu kurslar sayesinde okuma yazma bilmeyen binlerce kişi okur yazarlık sertifikası almış durumda. Kursa gelmediği halde, herkesin dışarıdan kendi çabalarıyla okuma-yazma öğrenip, Merkez’in açtığı sınava girme hakkı var. Sınavı geçenlere yine okur yazarlık sertifikası veriliyor.

İnsanların gündelik hayatlarını kolaylaştırmayı, onlara bilgi ve beceri kazandırmayı; vatandaşları tüketici pozisyonundan çıkıp üretici bir hale dönüştürmeyi amaçlayan Halk Eğitim Merkezleri’nde dilerseniz gündüz, dilerseniz akşam saatlerindeki kurslara katılabilirsiniz.


Yorumlar(0)