/ /

Mesleklerden meslek beğen

17 Eylül 2013

editor

“Meslek edindirme kursları nedir? Ne değildir? Kimler katılabilir?” diye küçük bir araştırma yaparken, İşkur’un web sitesinde kurs arama bölümünde, meslek arama seçeneklerinin altında harika bir sürpriz ile karşı karşıya geldim.

 

 

Meslekler bölümünün altında sihirbaz, karagöz sanatçısı, fantezi ürünleri satıcılığı, bomba uzmanı, Hititolog, astrolog, falcı, medyumluk, midye dolma işçisi, börek ustası, yakacak odun toplayıcısı, vantrilok (konuşurken sesin başka yerden geldiği izlenimini verebilen kişi) gibi seçenekler vardı. Listeyi daha dikkatle inceledikçe bisküvi düzeltme işçisi, ağaç bükücü, çorap kontrolörü, tulum peyniri imalat ustası gibi aklıma pek de gelmeyecek meslek gruplarının olduğunu fark edip biraz daha şaşırdım.

 

 

Bomba uzmanı mesela… Askeri bir görev elbette. Fakat kursta nasıl bir eğitim verildiğini hayal edemiyorum… Hadi teori derslerini biraz olsa düşünebiliyorum, ama ya sıra uygulamaya gelince nasıl olacak?

 

 

“Ya gerçekten böyle bir şey olabilir mi acaba? Böyle kurslar açıyorlar mı?” diye şaşırarak İşkur’u aradım. Telefon çalarken “Pardon falcılık kursunuz hakkında aramıştım…” desem nasıl bir tepkiyle karşılaşacağımı düşünürken, telefonu açtılar. Çıkan görevliye dert anlatmak zaten epey bir zaman aldı, ama en sonunda “Hanımefendi, orada tüm meslekler yazıyor, illa hepsinden kurs açılacak anlamına gelmiyor!” cevabını aldım.

 

 

İşkur yetkilisiyle yaptığım konuşma bir yana, düşünüyorum da keşke böyle kurslara gerçekten gitme şansımız olsa. Mesela, bir sihirbazlık kursuna gitmek yada “Vantrilok olmak için meslek edindirme kursuna gidiyorum” diye bir cümle kurmak çok eğlenceli olmaz mıydı?

 


Yorumlar(0)