/ /

Hasbahçe kuş cennetine döndü!

23 Kasım 2015

Akın Öztürk

Kağıthane Vadisi’nde bulunan, etrafı geniş çayırlar ve yüksek ağaçlarla çevrili ve İstanbul’un en gözde mesire alanlarından olan Hasbahçe mesire alanı, çeşitli kuşların barınma merkezi haline geldi.

Vatandaşların dinlenme alanı olmasının yanı sıra hayvanların da uğrak mekanı haline gelen Hasbahçe, son dönemlerde papağanlar, yaban ördekleri ve martıların yuvası oldu.

Papağanlar ve yaban ördekleri

Hasbahçe’de bulunan yüzlerce ağaç ve göleti kendilerine yuva belleyen; papağan, karga, serçe, martı, kumru, ağaçkakan ve yaban ördeklerinin de içinde bulunduğu bir çok hayvan Hasbahçe’nin de çehresini değiştiriyor.

Kağıthane’ye nerden geldikleri belirlenemeyen ve daldan dala uçarak çıkardıkları seslerle piknikçilerin ilgi odağı olan papağanlar yaklaşık 10 yıldır Hasbahçe’de bulunuyorlar. Burada kendilerine dost edindikleri kargalarla birlikte kardeşçe yaşayan papağanlar, bir çok vatandaşın da ilgisini çekmeye devam ediyor.

Yaban ördekleri ve leylekler ise sonbahar ve ilkbahar aylarında Hasbahçeye geliyorlar. Evcil ördekler ile birlikte Hasbahçe’de bulunan büyük göleti kendilerine mesken tutan ördekler bir süre sonra ise her yıl tekrarladıkları göç yoluna devam ediyorlar.

6

Kağıthane Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü özellikle kış aylarında yiyecek bulamayan kuşlar, ördekler, kedi ve köpekler için Hasbahçe’nin değişik alanlarına yiyecekler bırakarak hizmetlerini sürdürüyor.


Yorumlar(0)