/ /

Haydarpaşa yangını söndü mü?

6 Aralık 2013

editor

Yüreklerimizi, hatıralarımızı, düşlerimizi dumana boğan Haydarpaşa yangını ile alakalı süren dava sonuçlandı.

28 Kasım 2010’da yüreklerimizi ağzımıza getiren, izlerken gözyaşlarımıza engel olamadığımız Haydarpaşa yangınının mesuliyeti; nihayetinde iki işçiye ve işçilerin çalıştıkları şirketin sahibine kaldı.

Haydarpaşa Garı’nın yanması üzerine, garın çatısında devam eden izolasyon çalışmasını gerçekleştiren şirket suçlanmıştı. Şirketin iki işçisi ve sahibi hakkında dava açıldı. Yaklaşık 3 yıldır devam eden dava, nihayet bugün sonuçlandı.

Anadolu Adalet Sarayı 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, hakim Nuh Hüseyin Köse, sanık işçiler Zafer Ateş ve Hüseyin Doğan’ı, bir de izolasyonu gerçekleştiren şirketin sahibi olan Hüseyin Kaboğlu’nu 10 ay hapis cezasına mahkum etti.

Köse ayrıca, “suçun tarihi bir binaya karşı ciddi bir ihmal sonucu işlenmiş olması” nedeniyle hükmün açıklanmasının ertelenmesine gerek olmadığına karar verdi.

Yargının bu kararıyla konu resmi olarak kapanmış oldu. Ama yangının bir ihmal değil, bir zihniyet sorunu olduğunu düşünen ve yangının ardından suçluların yargılanmasını isteyen STK’lar için bu karar pek yeterli gelecek gibi görünmüyor.


Yorumlar(0)