/ /

İlahiyat Camii’nin açılışı yarın gerçekleşecek

22 Ekim 2015

Akın Öztürk

Tagler

Üsküdar’da yapımı tamamlanan ve 4 katlı tasarlanan cami, yaklaşık 5 bin kişi kapasitesinde olacak.

Üsküdar’da yapımı tamamlanan yeni Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camii, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı ilk cuma namazının kılınmasıyla açılıyor.

q_6853

 

Tokyo, Berlin, Melbourne’deki camilerin yanı sıra Ataşehir’deki Mimar Sinan Camii’nin de mimarı Hilmi Şenalp’in tasarladığı camide, Osmanlı ve Selçuklu mimarisi çağdaş bir yorumla bir araya getirildi.

5 BİN KİŞİ KAPASİTELİ OLACAK

4 katlı tasarlanan cami, yaklaşık 5 bin kişi kapasitesinde olacak. Eski Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle Mayıs 2012’de yıkıldı. Yıkımın ardından hazırlanan yeni cami projesi hayata geçirilmeye başlandı.

w_2779_1

CAMİ 4 KATLI OLARAK İNŞA EDİLDİ

Eskisinden farklı olarak modern görünümlü bir mimarinin uygulandığı cami inşaatı, yükselmeye başladıkça görenlerin ilgisini çekti. Eskisiyle aynı 6 bin 733 metrekare alan üzerine inşa edilen yeni camide kapasite 2 kat artırıldı.

Toplam 2 bin 385 metrekarelik ibadet alanında aynı anda 4 bin 300 kişi namaz kılabilecek, 134 kişi aynı anda abdest alabilecek. Cami 4 katlı olarak inşa edildi.

500 TON ÇELİK

İnşası 3 yılda tamamlanan camide 500 ton çelik kullanıldı. Tasarımdaki dikkat çeken özelliklerden biri, şerefesiz tasarlanan çifte minare.


Yorumlar(0)