/ /

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde sona doğru

13 Kasım 2015

Akın Öztürk

İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşımı 3,5 saate indirecek projenin çalışmaları görüntülendi.

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nde ana halatların çekilerek monte edilmesi işlemini AA ekibi, kulelerin en yüksek noktasına çıkarak görüntüledi.

w_5668

 

Dünyanın en büyük orta açıklığa sahip 4’üncü asma köprüsü olma özelliğini taşıyacak İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nde tabliyelerin takılması için son aşamalardan biri olan 220 halattan 144’ünün montajı tamamlandı.

3,5 SAATE İNECEK

İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’ndeki çalışmalar, Anadolu Ajansı (AA) ekibi tarafından kulelerin en yüksek noktasına çıkılarak görüntülendi.

w_4809_1

Otoyol Nömayg Asma Köprü Proje Müdürü Fatih Zeybek, doğu ve batı kısımda toplam 220 kablo demetinin bulunduğunu belirterek, bunların montajının devam ettiğini söyledi.

ARALIK AYININ BAŞINDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Bunlardan doğuda 72, batıda 72 olmak üzere 144’ünün montajını yaptıklarını ifade eden Zeybek, aralık ayının başında bu çalışmanın tamamlanmasını planlandıklarını bildirdi.

w_8046

PLANLARA UYGUN OLARAK ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Zeybek, bundan sonra sırasıyla kablo kelepçeleri, askı halatları ve tabliye çekme işlemlerinin yapılacağını ifade ederek, “Şu anda planlarımıza uygun olarak çalışmalarımız sürüyor. Amacımız, mart ayının sonunda çalışmaları bitirerek nisan ayında köprüyü trafiğe açmak. Bu noktada çalışıyoruz” diye konuştu.


Yorumlar(0)