/ /

İlçede plastik poşet kullanımı yasak!

17 Kasım 2015

Akın Öztürk

Doğaya en çok zarar veren ürünlerin başındaki plastiğe karşı bir atılım da İstanbul’daki Kartal Belediyesi’nden geldi. Özellikle çevre bilinci ve geri dönüşüm konusundaki projeleri destekleyen Kartal Belediyesi, 08.10.2015 tarihinde aldığı karar gereğince ilçe sınırları içerisinde naylon poşet kullanımına yasak getirdi. 

Geçtiğimiz yıl içerisinde plastik poşetlerin yasaklanması konusunda girişimlere başlayan Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, biyo-bozunur poşetleri yaygınlaştırarak büyük bir atılım gerçekleştirdi. Belediye Meclisi’nin temmuz ayı içerisinde aldığı kararı hayata geçirmeye başlayan yetkililer, plastik poşetlerin yasaklanmasıyla önemli bir adım atmış oldu.

23

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, projenin ilk önce esnaflar ve pazarcılar ile iletişime geçilerek başlandığını belirtti. Bölge halkına ve esnafına konuyla alakalı bilgi verildiğini söyleyen Kars, doğa dostu poşetler temin eden Kartal Belediyesi’nin bunu halka ve esnafa dağıtarak bu alanda teşvik edildiklerini söyledi.

Geçtiğimiz temmuz ayında alınan Belediye Meclisi kararı ile harekete geçen yetkililer, kararın ilk başta bölgedeki halk tarafından anlaşılması için gerekli çalışmaları ve bilgilendirmeleri yaptı.

22

Daha önce de Kartal Belediyesi ve Buğday Derneği, ilçede ekolojik pazar kurulmasına yardımcı olmuştu.

Yasağın başladığı Kartal ilçesinde süpermarketlere, dükkanlara, pazarlara ve halka yapılan bilgilendirme devam ediyor. Yasağa uymayan kişiler ve kurumlara Belediye Meclisi kararı gereğince idari yaptırım da uygulanacak.


Yorumlar(0)