/ /

“İnovalig” Dünyaya açıldı, ilk final İstanbul’da

13 Kasım 2015

Akın Öztürk

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İnovasyon Haftası’nda bu sene bir ilkin yaşanacağını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İnovasyon Haftası’nda bu sene bir ilkin yaşanacağını söyledi. Firmalarda inovasyonu teşvik etmek için yapılan 2. Inovalig Ödülleri’nin yanı sıra Global Improve Ödülleri’ni de düzenleyeceklerini aktaran Büyükekşi, “Bu ödüller İstanbul’da verilecek. Malum daha evvel Inovalig Avrupa çapında idi, 18 ülkeye açık idi. Bu sene iyi bir şey oldu. Avrupa çapında olan yarışmanın dünya çapında olacağına karar verildi. Yarışmaya 30 ülkeden katılımın olacağı ifade edildi. Yarışmanın ilk finali İstanbul’da olacak.” dedi.

3-5 Aralık tarihli Türkiye İnovasyon Haftası basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıda etkinliğin yoğun ilgi göreceğini vurgulayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Büyük katılım olacak. Malum 2012’de 15 bin olan katılımcı adedi 2013’te 27 bini, 2014’te 40 bini buldu.” dedi. Bu sene rakamın 50 bine dayanacağı tahmininde bulunan Büyükekşi, inovasyon kültürünü Anadolu’ya da yaymayı planladıklarını anlattı ve şunları dile getirdi:

“Onun için İzmir’den başladık, Adana’da devam ettik. Adana’da Finlandiya’da partner ülke oldu. Oraya 8 bin katılımcı geldi. Aralarında Güler Sabancı, Ali Sabancı, Fuat Tosyalı, Zeynep Bodur, Avni Çelik’in de bulunduğu önemli isimler gençlere seslendi. Bütün bunlara dayanarak bu sene daha çok inovasyon tutkununa hitap edeceğimiz kanaatindeyiz.”

Mehmet Büyükekşi, Türkiye İnovasyon Haftası’na katılanlardan bir bedel talep edilmeyeceğini de bildirdi.

Konuklara ve faaliyet alanlarına da değinen TİM Başkanı, ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye İnovasyon Haftası’nın en önemli yanlarından biri ayrı kültürlerin, ayrı alanların ve toplum tabakalarının bir araya geliyor olması. Burada katılımcıların yeni fikirler ile buluşma imkânı olacak. Bu sene bir ilki yaşayacağız. Firmalarda inovasyonu teşvik etmek için 2. Inovalig Ödülleri’nin yanı sıra Global Improve Ödülleri’ni yapacağız. Bu ödüller İstanbul’da verilecek. Malum daha evvel Inovalig Avrupa çapında idi, 18 ülkeye açık idi. Bu sene iyi bir şey oldu. Avrupa çapında olan yarışmanın dünya çapında olacağına karar verildi. Yarışmaya 30 ülkeden katılımın olacağı ifade edildi. Yarışmanın ilk finali İstanbul’da olacak. Tabii İnovasyon Haftası yeni ufuklar açacak. Demo Day ile yatırımcılara yenilikçi ürünler sunulacak Deri Tanıtım Grubu da ürünlerini sunacak. Robot şov ve Maker Fair ile Wave Innovation gibi uygulamalar olacak.”

Türkiye İnovasyon Haftası’nın partner ülkesi Hollanda’nın Baş Konsolosu Robert Schuddebbom da Türkiye’yi ticaret ortağı olarak önemli gördüklerini belirtti. Schuddebbom, bu anlamda gereken adımları atacaklarını vurguladı.

Sponsor firmalardan TEB’in Genel Müdürü Ümit Leblebici ise Wawe Innovation’dan söz etti. Serginin fikirleri bir yere odaklamayı amaçladığını beyan eden Leblebici, “Burada döngü, katılım, paylaşım, ben yaparım sen de yaparım, ortak yatırım gibi kavramlar ön planda. Çocukluk hayallerimiz ekonomiye dönüyor. Örneğin ‘mahallede şu bisikleti alayım da tur atayım’ olayı ekonomi haline geldi. Dolmuşu ilk yaratan ülke olarak gündemi yaratamadık. Bundan sonrasını kaçırmayalım diye sergiyi getiriyoruz ülkeye.” ifadelerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından tertip edilen Türkiye İnovasyon Haftası’nda yenilikçi ürünler tanıtılacak ve Demo Day, Maker Fair, Nao Robot Show, Wave Innovation, Frugal Innovation adlı aktivitelere yer verilecek. ICC İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak etkinlikte astronot Chris Hadfield, fütürist Peter Hesseldahl, nano tekniğe dair araştırmaları bulunan Dave Blank, strateji tasarımları ile bilinen Peter van der Pijl ve mucit Easton Lachapelle konuk olacak. Eğitici oyunları ile anılan Monkeybizniz’in CEO’su Dimme van der Hout ve Planet Internet’e hayat veren Michiel Frackers gençlere hitap edecek ayrıca Paraguaylı The Reycled Orchestra sahne alacak.


Yorumlar(0)