/ /

İstanbul’a yüzen otopark

10 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Yanlış okumadınız, İstanbul’un park sorununu çözmek için bu ilginç projeyi İSPARK ortaya attı. Yüzen otoparkları hayata geçirmek için proje çalışmalarına başlayan İSPARK, özellikle Marmaray’ın faaliyete geçmesinden sonra kıyı semtlerde büyük bir otopark ihtiyacı ortaya çıktığını söylüyor. Bu ihtiyacı karşılamak için de yüzen otoparklardan başka bir çözüm yok diyor.

Elbette denizin doldurulmasındansa, yüzen bir otopark yapmak çevre sağlığı açısından daha uygun. Peki görüntü kirliliği diyecek olursanız, onu henüz tahmin etmek güç. Fotoğraflarda görünen projelere benzer bir tesis yapılacağı söyleniyor. Ya da ilk etapta yolcu gemilerinin otopark olarak adaptasyonu gündemde. Sonuçta İstanbul’da kara üzerinde el değmedik bir nokta bırakmadığımıza göre, sıranın denize gelmesinden daha doğal bir şey yok.

Yüzen otoparklardan sonra, insanın aklına “neden yüzen AVM’ler, yüzen oteller vb. olmasın” sorusu geliyor tabii. Umarız bu  yeni proje öyle bir gidişatın yolunu açmaz.  Üstelik projenin trafik sorunun çözeceği de oldukça şüpheli, çünkü bir yüzen otoparkın ortalama 400 araç kapasitesine sahip olacağı söyleniyor. Yani İstanbul’daki araç sayısını düşünecek olursak, bu tesislerden onlarca yapılması gerektiğini tahmin etmek zor değil. Bir de bu yapılacak otoparklar sonrasında, onlara ulaşmaya çalışan araçların oluşturacağı sıkışıklık da, sabah ve akşam saatlerinde buradaki yolları felç edecek gibi görünüyor.


Yorumlar(0)