/ /

İstanbul’da para harcamadan spor yapılır mı?

5 Eylül 2013

editor

 

“Spor yapmak istiyorum. Hem daha güzel görüneyim, hem daha sağlıklı olayım istiyorum. Ama bunun için para harcamak istemiyorum… Spor salonlarına para vermektense o sevdiğim kitabı, o beğendiğim tişörtü, o sabırsızlıkla beklediğim bilgisayar oyununu almayı tercih ederim. O halde boş ver sporu… Zaten kucağımda kedi, yanımda bilgisayar, müzik dinleyip evde sakince pineklemek daha keyifli”

 

Spor yapmamak için binlerce bahane üretiyoruz. Bazen de o bahanelerden biri de spor salonlarının pahalılığı olabiliyor. Cebinizden çok para çıkmadan (hatta bazı durumlarda hiç para çıkmadan) daha sağlıklı yaşamanız için işte size bir kaç fikir:

 

Belediye spor tesislerini deneyin

 

Belediyelerin varlığından haberdar olmadığımız bir çok spor tesisi var ve bu tesislerden yararlanmanız için, bazen hiç bazen de sadece cüzi miktarda para istiyorlar. Her tesisin ücretleri ve kayıt koşulları birbirinden farklı. Kendinizi garantiye almak için, ilginizi çeken tesise telefon etmenizde ve bilgi almanızda yarar var.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştirak şirketi olarak kurulan SPOR A.Ş.’nin internet sitesini ziyaret ederek size en yakın spor tesisinin yerini ve iletişim bilgilerini öğrenebilirsiniz.

 

Yüzün

Madem ki her tarafında deniz olan bir şehirde yaşıyoruz (hem hazır havalar da hala sıcak) bari bundan yararlanalım. Malum kirlilik nedeniyle İstanbul’da her yerden denize girmek uygun değil, ama 2013 yılında yüzmek için uygun ilan edilen 81 nokta var ve eğer sizde bu sahillerden birine yakın yaşıyorsanız bu fırsatı göz ardı etmemeniz gerekir.

 

“Denize nereden girebilirim?” diye merak ederseniz, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün internet sitesinden “Yüzme Alanları Analizi” linkine tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 

Yoga Salonları

 

Bazı yoga salonları, yogayı tanıtmak ve yaygınlaştırmak için ücretsiz deneme dersleri veriyor. Bu bedava deneme derslerinin yeni bir sporu denemek, o sporu yapmaktan keyif alıp almadığınızı anlamak için iyi bir fırsat olduğu kesin (hem cebinizden para çıkmayacağı için kaybedecek bir şeyiniz de yok)

 

Yürüyün/Koşun

 

Günde fazladan bir saat yürümenin farkını küçümsemeyin. İhtiyacınız olan tek şey rahat spor ayakkabıları. Takın sevdiğiniz müziği kulağınıza, çıkın sokağa ve başka bir şeyi düşünmeden sadece yürüyün/koşun. Hem vücudunuz için güzel bir aktivite, hem kafanız için.Kendinize ayıracağınız bu bir saat gerçekten hayatınızda fark yaratacak, bizden söylemesi!

 

Parklardaki spor aletlerini kullanın

 

Parklara koyulan o spor aletlerini kesin eğlencesine bir iki kere kullanmışsınızdır. Ama işi biraz ciddiye bindirip, o aletleri  biraz daha sık kullanırsanız aslında iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Tamam, belki biraz gülünç görünüyor olabilirler ama aslında spor salonlarındaki aletlerden pek bir farkları yok. Ayrıca, bu aletleri kullanabilmeniz için kimse sizden bir ton para ödemenizi beklemiyor.

 

 

Bisiklete binin

 

Eğer bisikletiniz yoksa başta bisiklete biraz para vermeniz gerekebilir. Ama bunu bir yatırım olarak düşünün. Bisikleti bir kere alacaksınız yıllarca kullanacaksınız. Hem düşünün, çocukken bayıla bayıla bindiğiniz bisiklete tekrar kavuşmak, bir yandan etrafta gezerken bir yanda sağlığınız için iyi bir şeyler yapıyor olmak eğlenceli olmaz mı?

 

 

İnternetteki spor videolarına göz atın

 

Eğer açık havada çok zaman geçirmekten hoşlanmayanlardansanız, size de internetteki spor videolarını önerelim. O kadar çok spor videosu, o kadar çok seçenek var ki, mutlaka biri size uyacaktır. Ama uygulayacağınız spor programını dikkatli seçin. Size çok zor gelecek, bir anda perişan olacağınız bir program seçmeyin. Videodaki egzersizleri uygulamadan önce mutlaka bir kez o videoyu baştan sona izleyin ve evde spor yapmak hakkındaki yazıları okuyun. Aklınıza yattığı takdirde, bilinçli bir şekilde uygulamaya geçin.

 

 

İllustrasyon: Duygu Serin


Yorumlar(0)