/ /

İstanbul’un Şanzelize’si

17 Şubat 2014

editor

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul’un en kalabalık semtlerinden biri olan  Okmeydanı’nın yeni projesi hakkında bilgi verdi. Okmeydanı’nın tarihi öneme sahip bir bölge olduğunu vurgulayan Demircan, Okmeydanı Projesi’nin, yerel seçimlerden sonra vatandaşın da onayıyla gerçekleşmeye başlayacağını ifade etti.

Okmeydanı’ndaki imar ve tapu sorunun büyük bir oranda çözülmesinin ardından çalışmaların hızlandığını belirten Demircan, “Okmeydanı’ndaki imar sorununda çözüm noktasında, vatandaş birinci olarak arsa ve tapusunu, ikinci olarak imarlı bir yer almış oldu. Okmeydanı’nda tüm vatandaşlar, kendini mağdur etmeyecek imar hakkına sahip oldu” şeklinde konuştu. Vatandaşların depreme dayanıklı binaların yanı sıra yeşil alan ve otoparkların olduğu yeni bir yaşam alanı talep ettiğini dile getiren Demircan, Okmeydanı’nda yeni yaşam alanı oluşturulmasının ve bölgenin bu talebinin yerine getirilmesini ve semtin gözde mekanlar arasına girmesini sağlayacaklarını söyledi. 

okmeydanikapakAhmet Misbah Demircan, “Okmeydanı planımız; herkese tapu ve imar hakkını verirken finalde konutlarla beraber otoparkların olduğu, 6 okul, bir üniversite, yeşil alanlar, caddeler, ticaret merkezleri olan, Okçular Tekkesi gibi tarihi mekanları barındıran, aynı zamanda seyir terası gibi ticaret ve turizm sektörünü ön plana çıkarabileceğimiz bir projeyi kapsıyor. Seyir terasıyla bölgeye turistlerin daha fazla gelmesi sağlanabilecek. Böylece turizm geliri de artacak. Yeni Okmeydanı’nda, Haliç-Mecidiyeköy arasında Türkiye’nin en yeni şehir hayatını kurmayı planlıyoruz. Burası müstakil bir mekan ve gençlerin geleceğini gördüğü bir yaşam alanı olacak. Bir şehir hayatının içinde yaşayan gencin rotasını belirlemiş ve bölgede istihdam sağlanabilecek bir şehir kurgusunu planlamış olduk. Sadece insanların tapu ve imar hakkı sorunları çözüp depreme dayanıklı yapılanma yapmak gözüyle değil, hayatın bütününü kuşatan, gelecek kurgusu yapan ileri bir planlama koymuş olduk.”

Okmeydanı’nın ekonomik kaynağını, turizm ve hizmet sektörü olarak kurguladıklarını anlatan Demircan, “Bu yeni planlamada hedefimiz ticaret olacak. Ticaretin sanayiye değil, hizmet sektörüne dayalı olmasını amaçlıyoruz. Bölgemiz tarihi ve turistik bir bölge. Böyle bir mekan da ticaretsiz olmaz. Yeni Okmeydanı’nı seyir terası, turistik merkezlerin yanı sıra ticaret ve iş merkezlerinin olduğu, alışveriş ve yemek yemek için gözde mekanların yer aldığı bir yer olarak kurguladık. Okmeydanı için, Taksim’de İstiklal Caddesi’ne alternatif bir cadde, dünya örneklerinden Fransa’nın Şanzelize’si ile yarışabilecek yeni caddelerin olduğu, özel bir destinasyon yaratmak amacıyla planlarımızı yaptık.” şeklinde konuşarak projeye dair detayları paylaştı.


Yorumlar(1)

  • Anonim

    görelim bakalım hakikaten Şanzelize mi olacak ne olacak…