/ /

Siluete ilk traş

19 Şubat 2014

editor

İstanbul’un tarihi siluetini bozduğu gerekçesiyle mahkemenin yıkım kararı verdiği ve akıbeti merak edilen Zeytinburnu’ndaki 16:9 gökdelenine izin veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, meclis üyesi aday listesine alınmadı. Kocabaş mecliste yaptığı konuşmada gökdelenlerin silueti bozmadığını söylediği basına yansımıştı. Kocabaş’ın listeye alınmaması ise  ‘siluete ilk tıraş’ olarak yorumlandı.

Kocabaş kuleleri savunmuştugokdelentayyip
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yapacaklarını bekliyordum ama baktım ki hiçbir şey yapmadılar. O nedenle çok kırıldım. Şimdi o insanla konuşmuyorum” tepkisini gösterdiği gökdelenleri, Sefer Kocabaş’ın Zeytinburnu Belediye Meclisi’nin mayıs ayı oturumunda gökdelenleri şu sözlerle savunmuştu: “Daha önce bu konuda görüşümü belirtmiş ve binanın siluet alanına girmediğini söylemiştim. Aynı iddiamı devam ettiriyorum. Harem’den Üsküdar’a yürüdüğünüzde bu tarihi yarım adanın bulunduğu bölgeye bakarsanız bu binayı göremezsiniz. Silüet alanı o… Ya da Boğaz’dan Haliç’e geldiğiniz istikamette yine sahil kesiminden baktığınızda bu binayı göremezsiniz. Dolayısıyla silüet alanlarından görülmesi söz konusu değil. Ancak 40’lı kotlardan itibaren yani yüksekliği 40 metrenin üzerinde olan alanlardan itibaren bu binanın görüntüsü tarihi yarımadanın arkasına düşmekte. Nereden çekildiğini bilmediğimiz fotoğrafta Sultanahmet Camii’nin minarelerinin yivlerine bile varan detaylar gözüküyor. Bir göz onu nasıl görür? Öyle bir şey olamaz ki… Ancak zumlarsanız bu fotoğrafı elde edebilirsiniz.” 

seferkocabas
Üyelik Ankara engeline takıldı

30 Mart seçimlerinde tekrar Zeytinburnu Belediye Meclis Üyeliği için partisine başvuran ve referans olarak İstanbul İl başkanı Aziz Babuşçu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı gösteren Sefer Kocabaş, ilçede oluşturulan komisyon tarafından aday listesinin birinci sırasına konmasına rağmen listeden çıkarıldığı ve aday yapılmadığı ortaya çıktı. Kocabaş’ın liste dışı bırakılmasına gökdelen tartışmasının sebep olduğu düşünülüyor.


Yorumlar(0)