/ /

İstikrar, Arapları ateşledi!

2 Kasım 2015

Akın Öztürk

Seçimden sonra daha fazla umut veren Türkiye, yatırım tercihlerinde bir adım öne çıktı.

Dubai Yatırım Kongresi Üst Yöneticisi (CEO) Davud Al Shezawi, Körfez sermayesinin Türkiye’deki 1 Kasım sonuçlarından memnuniyet duyduğunu belirterek, yatırımcının her durumda öngörülebilir ortamlarda yatırım yapmayı tercih ettiğini söyledi.

Türk şirketleriyle artan iş birliği projelerini anımsatan Shezawi, şunları kaydetti: “Türkiye pazarı Körfez sermayesi için cazibesini koruyor. Seçimden sonra daha fazla umut veren Türkiye, yatırım tercihlerinde bir adım öne çıktı. Türkiye Ortadoğu’daki karışıklıklardan dolayı bizim için hala yatırım gözdesi. Türk firmalarından inanılmaz derecede ortak iş talepleri alıyoruz.

TÜRK FİRMALARI SICAK SATIŞ YAPACAK

Bu yıl nisan ayında düzenlenecek Dubai Fuarı’na (IPS) geçen yıla oranla yüzde 50 daha fazla Türk firması katılacak. Bu fuarla hem Türk firmaları sıcak satış yapacak hem de Türkiye’de yabancı yatırım ortaklığında yeni emlak projeleri geliştirme imkanı yakalayacak. Körfez sermayesinin Türkiye’de çok güçlü yatırımlar yapmasını bekliyorum.”

SONUÇLAR ARAP YATIRIMCININ TÜRKİYE’YE İLGİSİNİ ARTIRACAK

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum’un himayesinde düzenlenen Yatırım Kongresi’nin Türkiye’deki tek yetkili firması LMG Global DWC Üst Yöneticisi Gökhan İlgar, 1 Kasım seçimlerinden çıkan sonuçların Arap yatırımcıların Türkiye’ye ilgisini artıracağını söyledi.

‘1 KASIM SEÇİMLERİNE ODAKLANMIŞLARDI’

İlgar, 7 Haziran seçimlerinden sonra Suudi Arabistan’da 28 ticaret odası başkanıyla yüz yüze görüşmeler yaptığını belirterek, “Görüşmeler neticesinde Körfez sermayesinin ortak görüşü siyasi istikrarın tekrar oluşmasıydı. Körfezli yatırımcılar, 1 Kasım seçimlerine odaklanmışlardı. 1 Kasım’ın ardından kendileriyle hızlıca tekrar görüşmeler yaptık. Şimdi çok daha güçlü yatırım yapmaya karar verdiklerini belirttiler. Aralık ayında Suudi Arabistan’dan kalabalık bir heyeti ağırlamaya hazırlanıyoruz”bilgilerini verdi.

KARADENİZ’E İLGİ YOĞUN OLACAK

Arap yatırımcı ve turistlerin İstanbul dışına odaklanmaya başladığını anlatan İlgar, Karadeniz Bölgesi’ne artan ilgiye dikkati çekti. İlgar şöyle devam etti: “Tatil amacıyla ülkemize gelen ve sonrasında Türkiye’de yatırım kararı alan yatırımcıların tercihi, İstanbul’un dışında Karadeniz Bölgesine de yöneldi. Trabzon bu bölgenin en gözde şehri oldu. Geçen yıla oranla Trabzon’da gayrimenkul yatırımı yapan yabancı yatırım yüzde 290 artış gösterdi. Yeni tesis, alt yapı çalışmaları ve turizmi arttırarak bölgenin potansiyelinin arttırılabileceğini düşünüyorum. Ortadoğulu yatırımcıların IPS Fuarı’nda Karadeniz’e ilgisi yoğun olacak.

‘YENİ YATIRIMCI GRUPLAR GETİRECEĞİZ’

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir yatırım grubu 50 milyon dolarlık beş yıldızlı otel, Suudi Arabistanlı bir grup ise 150 milyon dolarlık bir kış turizmi yatırımı gerçekleştirecek. Karadeniz Bölgesi’ne gelen Arap turist sayısı da 2010 yılında 30 bin civarında iken, bu yıl 350 bin rakamına ulaştı. Aralık-Şubat döneminde bölgeye LMG Global olarak yeni yatırımcı gruplar getireceğiz. Dubai, Cidde’den talepler alıyoruz yatırım için.”

‘KATARLILAR SEÇİM SONUÇLARINI GÖRÜNCE ARADI’

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal da yıl içerisinde Suudi Arabistan, Katar ve Bahreyn’den yatırım için iş birliği teklifleri aldıklarını kaydetti. Körfezin Türkiye’deki siyasi belirsizliğin bitmesini beklediğini hatırlatan Akbal, şöyle konuştu: “Seçim sonuçları henüz tam olarak açıklanmadan, ortak yatırım yapmayı planladığımız Katarlılar ve Pakistanlı, Türkiye’de yatırım hevesi yüksek olan bir grupla görüştük. Sonuçları görür görmez onlar bizi aradı, yatırım için doğru zamanlama olduğunu belirttiler. Katarlı grupla çok yakın bir zamanda Türkiye’de gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmek için bir araya geleceğiz. Şimdi siyasi istikrar da olduğu için elimiz çok daha güçlü.

AMAÇ FARKLI ŞEHİRLERDE GAYRİMENKUL YATIRIMI

Aralık ayında yeni yatırım için yol haritamızı belirliyoruz. İş birliği yapacağımız Katarlı grup, tüm dünyada gayrimenkul yatırımlarıyla tanınan öncü bir grup. İstanbul önceliğimiz. Bu işbirliği bir ilk olacak, amacımız Türkiye’de gelişen büyük şehirlerde farklı gayrimenkul yatırımları yapmak ve iş birliğini uzun süreli devam ettirmek.”


Yorumlar(0)