/ /

İyi Geceler Desdemona (Günaydın Juliet)

16 Aralık 2013

Uğur SALAMCI

“İyi Geceler Desdemona, Günaydın Juliet,” Shakespeare’in en iyi bilinen iki tragedyası “Romeo ve Juliet” ile “Othello”yu bildiğinizden çok farklı bir bakış açısıyla, birer komedi olarak, yeniden hayal ediyor. Ortaya zekice örülmüş muhteşem bir komedi çıkıyor.

Constance, Shakespeare üzerine bir doktora tezi yazmaktadır. İçinde ne yazdığı tam olarak bilinmeyen ancak Shakespeare’in hem “Othello” hem de “Romeo ve Juliet” için kullandığı ana kaynak olduğu düşünülen bir el yazmasını çözümlemeye çalışmaktadır.

Constance’a göre bu iki oyun da aslında komedi olarak yazılmışlardır fakat sonradan Shakespeare tarafından trajediye dönüştürülmüşlerdir. Shakespeare’in diğer birçok oyununda olduğu gibi bilge bir soytarı olayların akışına müdahale etse belki de oyunların sonunda kimse ölmeyecektir.

Bir hayalkırıklığı anında el yazmasını çöpe atan Constance, pişman olup çöpe kolunu tekrar soktuğunda birden bire Alice Harikalar Diyarında’da Alice’in tavşan deliğinden geçmesi gibi, kendini Shakespeare’in dünyasında bulur. Oyunlarda komedinin tragedyaya dönüştüğü anlara müdahale ederek felaketi önlemeye çalışır. Peki gerçekten her şey bu kadar basit midir?

Shakespeare’in tek boyutlu kadın karakterlerine yeni bir soluk üfleyen bu oyunu, Shakespeare’in 450’inci doğumgünü armağanı olarak Kent Oyuncuları’ndan izleyeceksiniz.

Yazan: Ann-Marie MacDonald
Çeviren: Balam Kenter
Yöneten: Kadriye Kenter
Oynayanlar: Kadriye Kenter, Serkan Altıntaş, Osman Kot, Ozan Ayhan, Beyti Engin, Ebru Soyuerden, Tuğçe Sartekin Karasu, Sinem Sarızayim

MEKAN : KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

Bayar Cad. Buket Sok. No: 20/1 Kozzy AVM. Kat:2 KOZYATAĞI /İstanbul
ZAMAN : 20.30
FİYAT : Tam:34.00 TL – Öğrenci:24.00TL


Yorumlar(0)