/ /

Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu

11 Kasım 2013

Uğur SALAMCI

Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu sergisi 31 Aralık’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nda, 14. yüzyıl sonlarından 20. yüzyıla kadar uzanan dönemde, ünlü hattatlar tarafından hazırlanmış Kuran-ı Kerim nüshaları ve dua kitapları, kıt’alar, murakka, levha ve hilyeler, tuğralı ferman ve beratlar, ayrıca hattatların yazı yazarken kullandıkları araçlar yer alıyor.

Sakıp Sabancı (ö. 2004), başta hüsnühat örnekleri ve Kuran-ı Kerim nüshaları olmak üzere sanatlı elyazması kitap koleksiyonu yapmaya 1970’lerde başladı. Koleksiyonun 1989’dan itibaren yurtdışındaki önemli müzelerde sergilenip büyük ilgi görmesi, Sakıp Sabancı ve ailesinin koleksiyonu geliştirme ve müze oluşturma düşüncesini güçlendirdi.

Atlı Köşk 1998’de içindeki koleksiyon ve değerli eşyalarla birlikte müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi’ne tahsis edildi. Atlı Köşk’e modern bir galerinin eklenmesiyle 2002’de ziyarete açılan S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin sergileme alanları 2005’te yapılan düzenlemeyle genişletilerek uluslararası teknik standartlara kavuşturuldu.

Sakıp Sabancı Müzesi bugün Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nu teknolojideki yeniliklerden yararlanarak sergiliyor, yenilikçi tavrıyla genç kuşaklara bu köklü sanat hakkında bilgi aktarımı yapmayı amaçlıyor.

Sergi, Pazartesi günü hariç her gün 10:00-18:00 (Çarşamba ve Cumartesi 10:00-22:00) saatleri arasında gezilebilir.

Tarih : 10 Mayıs-31 Aralık 2013
Yer : Sakıp Sabancı Müzesi / İstanbul
Şehir : İstanbul Avrupa
Müze Giriş Ücretleri Tam Bilet : 15 TL


Yorumlar(0)