/ /

Kola Yasaklanmalı Mı?

16 Temmuz 2013

Editör

Bu sıcak günlerde, reklamların da yönlendirmesiyle, hepimiz soğuk bir bardak kolanın özlemini çekmiyor muyuz? Ama içtiğimiz o bardak bardak koladaki kanserojen madde iddiaları devam ediyor. Dünyanın en büyük içecek firması olan Coca-Cola içinde bulunan ve hayvanlarda kanser yaptığı belirlenen “karamel boyası” miktarını sadece Kaliforniya Eyaleti’nde azalttı. Çünkü Kaliforniya eyaleti yaptığı araştırmalarda “karamel boyası”nın kansere sebep olan bir kimyasal olduğunu ve bir kutu kolada 29 miligramdan fazla bulunmasının kanser riskini artırabileceğini belirtti.

 

UYARI LOGOSU OLMALI

Kaliforniya mahkemesi yetkilileri kolalı içeceklerin 12 onsluk kutularında eyalet kanunlarının müsaade ettiği miktarın 5 misli yani 138 mikrogram4- metil-imidazol yani karamel boyası çıktığını açıkladı. Eyalet kanunlarına göre eğer bir ürün bu kadar yüklü kansorejen madde içeriyorsa mutlaka o üründe kanser uyarısı logosu bulunmalı. Ya da o üründeki kansere neden olan kimyasal azaltılarak piyasaya sürümeli.

 

LÖSEMİ YAPIYOR İDDİASI 

Coca-Cola firması da içeceğindeki karamel boyasının miktarını azaltarak piyasaya sürmeyi tercih etti. Ancak bu durum diğer ülkeler için geçerli değil. Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede kola kanser yaptığı iddia edilen söz konusu karamel boyası miktarı azaltılmadan piyasaya sürülüyor. Uzmanlar aynı kararın Türkiye’de de uygulanmasını istedi. Amerikan Milli Toksikoloji Programı’na göre koladaki maddeler hayvanlarda akciğer, karaciğer, tiroit kanserleri ve lösemiye yol açıyor.

 

DAVA DEVAM EDİYOR

Konu hakkında görüşlerini aldığımız Coca-Cola yetkilileri şunları söyledi: “Sadece Kaliforniya’daki üretimde kullanılan prosesi değiştirme kararı aldık. Onun dışında dünyada eski içerik aynen devam ediyor. Türkiye de buna dahildir.Avrupa Birliği standartlarında sıkıntılı olmayan bir prosesi bilimsel veriye dayanmaksızın zararlı iddiasında bulunduğu gerekçesiyle yerel mahkemenin aldığı karara itiraz ettik. Davamız devam ediyor. Mahkemenin sonucunu bekliyoruz.”

 

YASAKLANMALI MI?

Amerika’da bu yönde bir karar alındıysa ülkemizde de aynen uygulanması gerekir. unutmamak gerekir ki, hayvanlarda kanser yapıyorsa bu insanlar için de geçerlidir. Zaten eski kolasever bir insan olarak şunu söyleyebilirim; kola eski kola değil, çünkü sürekli bir değişim içerisinde.

 

Normalde bir bardak kola içmek fazla sorun çıkarmaz, fakat her kola içen ve seven insan bilir ki, bir bardakla sınırlı kalmıyoruz. Ne yazık ki tek oturuşta litrelerce kola devirenler var. Bu durum onlarda çok büyük sorun.

 

Araştırmalar, kanser riskinin düşük olmasına rağmen hiçbir besin değerleri olmayan ve sadece kozmetik olarak kullanılan kimyasalın yiyecek ve içeceklerde yeri olmadığını belirtiyor. Sonuç itibariyle on binlerce insan kanser olduktan sonra ‘Karamel hakikaten kanserojenmiş, kullanmayalım’ demek mi yoksa kanser yapma ihtimali olan bir maddeyi hiç kimse zarar görmeden hayatımızdan çıkarmak mı doğrudur?

 

Bütün bunları dikkate alarak tıpkı Kaliforniya’da olduğu gibi Türkiye’de de bu madde yasaklanmalı.

 


Yorumlar(0)