/ /

Kültür hazinesi IRCICA Kütüphanesi’nde

27 Kasım 2015

Akın Öztürk

İslam kültür alanında en değerli eserleri bünyesinde barındıran ve koleksiyonunda 54 ayrı dilde, 60.000 cilt kitap, 186 elyazması kitap bulunan IRCICA kütüphanesi araştırmacılara büyük imkan sağlıyor.

İslam Tarih, Sanat ve Kültürü Araştırma Merkezi (IRCICA) kütüphanesi, din, tarih, coğrafya, bilim, sanat, mimarlık, edebiyat, felsefe, sosyal bilimler ile ağırlıklı olarak İslam Kültürü ve toplumu konusunda pek çok alanda, araştırma, yayın, dokümantasyon ve enformasyon faaliyetlerine ev sahipliği yapıyor.

IRCICA kütüphanesi başta İslam ülkeleri olmak üzere, dünya milletlerinin tarihi, kültürleri, dilleri, sanatları, folkloru ve kalkınma konularında ama özellikle İslam kültür ve medeniyeti alanında uzmanlaşmış, Türkiye’deki en önemli kurumların başında geliyor.

Farklı dillerde araştırma yapmak mümkün

IRCICA kütüphanesini koleksiyonunda 54 ayrı dilde, 60.000 cilt kitap, 1460 süreli yayın, 186 elyazması kitap, 4000 makale ayrı basımı, 4000 gri yayın, 1000 harita bulunuyor. Ayrıca Zeki Ali, Oktay Aslanapa, Vedat Eldem, Haydar Bammate, Necmettin Bammate, Ahmet Ateş, N. Nurettin Ege, Cevriye-İbrahim Artuk ve Nuri Arlases gibi kendi alanında uzman isimlerin özel koleksiyonlarını bağışlamaları kütüphane arşivini daha da genişletmiş. Kütüphanede, Türkçe, Arapça, İngilizce, Fransızca, Farsça ve Almanca’nın yanı sıra Swahili, Zulu dilleri gibi oldukça az bilinen dillerde de eserler bulunması farklı araştırmaların yapılabilmesine imkan sağlıyor.

Zengin fotoğraf arşivine sahip

IRCICA kütüphanesinin fotoğraf arşivinde, 25.000 fotoğraftan meydana gelen çeşitli koleksiyonlar dışında, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başını kapsayan döneme ait İslam ülkelerindeki şehirleri, anıtları ve sosyal hayattan kesitleri gösteren 35.000 fotoğraflık Yıldız Albümleri’nin yeni basımları da bulunuyor.

Kütüphaneye her zaman ulaşma imkanı sunuluyor

Beşiktaş’ta bulunan kütüphane, hafta içi sabah 9’dan akşam 6’ya, Cumartesi günleri ise akşam 5’e kadar ziyaret edilebiliyor. Okuyucu hizmetlerinin açık raf sistemiyle yürütüldüğü IRCICA kütüphanesine, internet üzerinden ulaşmak da mümkün.


Yorumlar(0)