/ /

Lezzet Kaşifleri “Sonradan Gurmeler”

17 Şubat 2014

editor

“İstanbul’a gelince ne yenir, neyi meşhurdur” diye düşünür durur gelen misafirlerimiz. Bir grup insan da bu ihtiyaca karşılık vermek adına, bir projeye imza attılar ve İstanbul’u gezmeye başladılar. Onlar kim mi? “Sonradan Gurmeler”.

Sonradan Gurmeler, Armada Otel’in restore ettirip kullanıma soktuğu 1957 model 0321-H Mercedes Benz otobüsünü “Gurmebüs” adı altında İstanbul’un eski ve yeni lezzetlerini keşif için kullanıyor. Ayda bir kez İstanbul’un çeşitli  semtlerine gurme turu yapmak için yola çıkan “Gurmebüs”, katılımcıları ile yeni lezzet duraklarını keşfedip, bir “gastronomi şehri” olan İstanbul’un bu çok özel yönünü ortaya çıkarıyor.

gurmebus2

Gurmebüs proje ekibinden Nilay Tütüncü projeyi “Gurmebüs, İstanbul’da her hafta sonu dostlarımızla amatör olarak yaptığımız lezzet keşiflerini ‘toplu bir şekilde, bir günde gezebilir miyiz?’ fikri üzerinden ortaya çıktı. İstanbul gibi otobüs ve metrobüslerin de popüler olduğu, gastronomik açıdan da son derece önemli bir kentte ‘lezzet keşfetme ideali ile yol alan bir otobüs’ün gerekli olduğunu düşündük. ‘Gurmebüs’ü işte bu heyecan ve idealizm ile gerçekleştirmeye çalışıyoruz” şeklinde anlatıyor. Bilal Özerol, “Gurmebüs, bir turdan öte, yaşadığımız bu önemli, zenginlik dolu İstanbul şehrini lezzetleri yönünden keşfetme hareketi, keyifli vakit geçirme fırsatı. Tüm lezzet avcılarını ve İstanbul  aşıklarını çok büyük hayallerle yola çıkan Gurmebüs’ümüze katılmaya bekliyoruz” derken  Ömürden Sezgin de , “Avrupa’da benzer turlar var. Hem tarih hem de gastronomi turizmi açısından büyük zenginliklere sahip ülkemizde, özellikle İstanbul’da bu amaca göre düzenlenen turların olmaması ve içimizdeki İstanbul’u tanıma ve tanıtma aşkı nedeniyle böylesi bir projeyi başlattık. Armada Otel ile bu projenin çok başarılı noktalara geleceğine inanıyoruz. Başta tüm İstanbulluları ve lezzetseverleri keşiflerimize bekliyoruz” diyor.

28 kişilik oturma yeri olan otobüs, her ay en az bir kere Taksim’den aldığı yolcuları, İstanbul’un başta Fatih olmak üzere, Beyoğlu, Beşiktaş, Galata, Kadıköy, ve Üsküdar gibi semtlerine götürerek, uzman rehber kadrosu eşliğinde hep gidilen ama hiç denecek kadar az bilinen lezzet noktalarının keşfedilmesine yardımcı oluyor. Hafta sonu yapılan keşiflere katılmak isteyenler Twitter’da Gurmebüs’ün hesabından etkinlik duyurularını takip edip, katılım formuna ulaşabiliyor.

Heyecanlı proje ekibi tarafından hayat bulan “Gurmebüs” ekibi, gastronomi konusunda İstanbul’a ilgiyi artıracak ve yeni oluşumlara imza atacak projeler üzerinde çalışıyor.

 


Yorumlar(0)