/ /

Mecidiyeköy-Çamlıca arasına teleferik geliyor

10 Kasım 2015

Akın Öztürk

Dünyada bir ilk olacak Mecidiyeköy-Zincirlikuyu ve Çamlıca Teleferik Hattı projesinde çalışmalar 2016 yılında başlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş tarafından ‘Her Yere Metro Her Yerde Metro’ sloganıyla başlatılan metro çalışmaları kapsamında yeni metro hatları açıklanırken diğer yandan da iki kıta teleferikle bağlanmaya hazırlanıyor.

ÇALIŞMALAR 2016’DA BAŞLAYACAK

Asya ve Avrupa kıtalarını ilk defa teleferikle bağlayacak olan Mecidiyeköy- Zincirlikuyu ve Çamlıca Teleferik Hattı’nın temelleri önümüzdeki yıl içinde atılacak. İBB’nin yatırım bütçesini 2015 yılına göre yüzde 32 artırdığı 2016 yılında 16 milyarlık yatırım paketinin büyük kısmını ulaşım hizmetlerine ayrılacağı öğrenildi.

10 KİLOMETRELİK TELEFERİK HATTI

Dünyada benzeri olmayan Mecidiyeköy-Zincirlikuyu ve Çamlıca Teleferik Hattı’nın yapımı için 2016 yılında çalışmalara başlayacak olan İBB, iki kıta arasında yolculuk süresinin 22 dakikaya indiren hat ile günde 6 bin yolcu taşınmasını öngörüyor. Çamlıca Cami’nin de açılacağı 2016 yılında Avrupa Yakası’ndan ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla 10 kilometrelik teleferik hattı inşa edilecek. Söz konusu hat ile turizme de destek verilmiş olacak.


Yorumlar(0)