/ /

Müteahhitliğe Başlamanın Tam Zamanı

1 Ağustos 2013

Editör

Yaptığınız işten mi sıkıldınız? Artık daha fazla mı para kazanmak istiyorsunuz? Mankenleri kolunuza takıp, son model lüks arabanızla boğazda gezmek mi istiyorsunuz?

 

O zaman, iş değiştirme zamanınız gelmiş demektir.

 

Size böyle bir yaşam sunabilecek bir sürü meslek bulunmakta. Bunların arasından size müteahhitliği öneriyoruz.

 

Müteahhitliğe başlamadan önce, gireceğiniz mesleğin ne iş yaptığını bilmeniz gerekli. Müteahhit, manda kasa Mercedes denilen siyah arabalara binmelerinin yanı sıra, belirli bir projeyi veya işi belirli bir şartnameye uygun olarak, belirli bir bedel karşılığında ve genellikle önceden tanımlanmış bir süre zarfında gerçekleştirmek üzere iş sahibi ile bir sözleşme akteden gerçek veya tüzel kişi.  müteahhit olmak istiyorsanız, önünüzde üç ayrı alternatif var. Basit bir şahıs şirketi veya birkaç kişiyle birlikte adi ortaklık şeklinde bir şirket oluşumuna gidebilirsiniz. Müteahhitliğe başlamak için kurduğunuz şirketi, bulunduğunuz ilin ticaret odasına kaydettirmeniz yeterli.Şimdi,

 

İşe çok basit olarak yaklaştığımızda bir semt müteahhitliği için çok fazla bir sermaye gerekmediğini görüyoruz. Yatırım yapmayı planladığınız semtte bir arsa sahibiyle kat karşılığı anlaşarak müteahhitliğe başlayabilirsiniz. İnşaata başlayabilmek için öncelikle bir mimara elinizdeki arsaya yapmayı düşündüğünüz binanın planını çizdirmeniz gerekiyor. Plan sonrası belediye imar müdürlüğüne başvurarak izin almanız lazım. İnşaat izniniz onaylandıktan sonra temel için ilk kazmayı vurabilirsiniz. Sonrası ustaların ve işçilerin becerisiyle gidiyor. Tabii işlerin düzgün yapılması için işinizin başında olmalısınız.

 

Müteahhit; inşaat bitinceye kadar çalışan duvar ustasından sıvacısına, fayans ustasından boyacısına kadar işlerin düzgün yapıldığını denetleyen kişidir.

 

Bu arada tabelayı astıktan sonra bir-iki daire sattınız mı inşaatı çok rahat bitireceksiniz demektir. Anadolu’da ve büyük şehirlerinin merkezden uzak yerleşim birimlerinde bu tür konut üretimi çok yaygın. Mahalle aralarında benzer durumda inşaat yapan çok sayıda kişiye rastlayabilirsiniz.

 

Bu tür müteahhitlik Türkiye’de en yaygın olanı. Bugünün birçok ünlü konut üreticisi benzer şekilde mahalle arası konut üretimi işe girmiş durumda.

 

Büyük bir inşaat projesiyle müteahhitliğe başlamak istiyorsanız, sermaye şirketi kurabilir, hatta büyük ölçekli projelerde diğer inşaat şirketleriyle iş ortaklığı ya da konsorsiyum oluşturabilirsiniz. Sermaye birikimi olan kişi ve kuruluşlar doğrudan markalı bir proje üretimine yöneliyor.


Yorumlar(0)