/ /

Ne olacak bu KEY’ler?

10 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Bazen haberlerde duyduğumuz, gazetelerde gördüğümüz bir kelime, KEY. Hikayesi 1987 yılına kadar dayanıyor, ama kendisi tüm muammasıyla daha uzunca bir süre kulaklarımıza çalınacağa benziyor.

KEY, yani Konut Edindirme Yardımı, bir Turgut Özal projesi olarak 1987 yılında yürürlüğe girdi ve 1995 yılına kadar yaşadı. Çalışanların ücretlerinden, emekli olduklarında kolayca ev sahibi olabilsinler diye, kesilen vergilerin adıydı. 1995’te kaldırılınca fonda birikmiş bu paralar  Teşvik Fonu’da devredildi. AKP hükümeti ise bu paraların hak sahiplerine geri ödeneceğini açıklamıştı. O açıklamadan bu yana, belli aralıklarla KEY listeleri ortaya çıkıyor ve bu listedeki hak sahiplerine alacakları ödeniyor.

Dün, Resmi Gazetede yeni bir KEY listesi açıklandı. Bu listede bulunan 4.896 alacaklıya, toplam 1.825.892 TL ödeme yapılacağı duyuruldu. Listede ismi olanları sevinç, ismini göremeyenleri ise büyük bir keder sardı.

İsminiz bu listede de mi yok? O zaman bir müddet daha bekliyorsunuz, yeni bir KEY listesine kadar. O zaman kadar, alacağınız evin hayalini kurarak vakit geçirmeye devam edebilirsiniz…


Yorumlar(0)