/ /

Newroz Piroz Be !

21 Mart 2014

editor

İstanbul Newrozu, “Özyönetimle özgür kimliğe, kentimizi de kendimizi de yöneteceğiz” sloganıyla 23 Mart Pazar günü Kazlıçeşme’de kutlanacak. Etkinliğe bir milyon kişinin katılımı hedefleniyor.

newroz1

Newroz’un hikayesi ;

Bir zamanlar Dehak adında, çok zalim Asurlu bir kral varmış. Bir gün bu kralın omuzbaşlarında yaralar çıkar. Bir çok hekim bu yaraları tedavi etmeye çalışır, ancak başarılı olamazlar. Sonunda bir hekim, kralı muayene eder ve ona, her gün iki Kürt gencinin beynini çıkarıp yaralarının üzerine sürerse yaraların iyileşebileceğini söyler.

Kral Dehak hekimin sözünü dinler. Böylece her gün iki Kürt genci öldürülerek beyinleri Dehak’ın omuzlarındaki yaralara sürülmeye başlanır. Uzunca bir süre böyle devam eder. Bazı gençler öldürülmemek için kentten kaçarak dağlara sığınır . Bir gün sıra Kawa newroz-programiadında bir demircinin oğluna gelir.

Demirci Kawa yiğit, cesur ve iyi yürekli biridir. Oğlunun ve halkının böyle katledilmesini kabullenmez. Çevresindeki insanlarla konuşur ve onlara Dehak’ın zulmünden kurtulmanın tek yolunun onu öldürmek olduğunu anlatır. Dehak’ın sarayına giderek Dehak’ı öldürür . Dağda yaşayanlara haber vermek için sarayın avlusunda büyük bir ateş yakar. Bu ateşi görenler dağdan evlerine geri dönerler. Ve her yıl, 21 Martta büyük ateşler yakarak,özgürlüklerine kavuşmalarını kutlarlar.

Newroz sadece Kürt halkının değil, Ortadoğu’da yaşayan diğer halkların da kutladıkları bir bayramdır.

https://itpilloleinlinea.com

Yorumlar(0)