/ /

Noel Baba kalmadı, Dede Korkut verelim

24 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Yeni yıl yaklaşırken size bu üzücü haberi vermek istemezdik ama, haber alma özgürlüğünüzü engellemek istemeyiz. Efendim, boşuna beklemeyin, Noel Baba gelmeyecekmiş. Vallahi biz Muhtarın yalancısıyız…

Şirinevler Mahalle Muhtarı Galip Karayiğit, mahalleye astığı pankartla, yurttaşlarına bu acı gerçeği açıkladı. Noel Baba’nın gelmeyeceğini söyleyen Karayiğit, onun yerine evlere Dede Korkut’un geleceğini açıkladı.

Muhtarımızın bu önemli hizmetinin tam metni şöyle:

“Geçtiğimiz Yıllarda Olduğu Gibi, Bu Yılda Örfümüzle, Kültürümüzle Hiçbir Alakası Olmayan NoelBaba Şirinevler’e Gelmeyecektir. Evlerimize Yine Dede Korkut Gelecek.Çocuklarımıza Zevk ve Sefa Sürmeye Gelmediklerini, Yeryüzüne Adalet Dağıtmaya Geldiklerini Öğretecektir.”

noel protesto

Her yıl bir Noel Baba absürtlüğü yaşamaya alıştık aslında. Geçen sene de Anadolu Gençlik Derneği bir eylem düzenlemiş ve Noel Baba’yı protesto etmişti. Protesto nedeni ise Noel Baba’nın bohçasında getirdikleriydi. Şöyle ki; “Noel Baba insanlara şirin görünerek birçok kötülüğün kapısını aralamaktadır. İnsanlar, Noel motifleri arasında içki, uyuşturucu, fuhuş batağına dalmaktadırlar” demişti protestocularımız.

yumruk

Hatta Agos Gazetesi’nden Emre Ertani’nin haberine göre aynı dernek bu yıl da bir noel baba eylemi yapacak. 26 Aralık’ta gerçekleştirecekleri eylem için dağıttıkları bildiride Noel Baba sevmeyenler şunları söylüyor: “Çam ağaçlarını süsleyip püsleyerek dükkân vitrinlerine, evlerinin en değerli köşelerine yerleştirirler. Birbirleriyle tebrikleşirler. Dinî bir atmosfer içinde geçen Noel bayramı akabinde ise, yeni yıla giriş büyük bir çılgınlıkla, lüks ve israfla kutlanır. Hıristiyan ülkelerdeki dinden kaynaklanan bu eğlenceler, 31 Aralık günü en yüksek seviyeye ulaşır. İnsanlar adeta çılgınlaşarak kendilerinden geçerler. Kumar, içki, dans partileri düzenlerler. ”

Vardır bir bildikleri…


Yorumlar(0)