/ /

OH TALCİD!

7 Haziran 2013

Selen Çatalyürekli

Duyduk ki, İstanbul haricindeki şehirlerde, biber gazının göz ve deri yakan etkilerine karşı Talcid (Rennie de olabilir) su karışımını hala bilmeyenler varmış. Görüntü olarak süt daha dramatik hale getirse de; yeni bir icattan bahsetmek istiyoruz.
Normalde mide asidini düzenleyici bir medikal ürünün ismini vererek reklam yapıyor olmaktan, kısa bir tedirginlik yaşadık. Ama sonra da, aman yahu kamuya mal oldu zaten dedik. Ama tabii yine de sorumluluk kabul etmiyoruz, öylesine arkadaşımıza bahseder gibi öneriyoruz. Daha fazla uzatmadan tarife geçiyorum:

 

  • Öncelikle bir cam-sil deterjan veya herhangi bir fısfıs şişesi edinerek iyice yıkayın. Eski sıvının kokusundan eser kalmadığından emin olun.
  • Eğer elinizdeki, bir sıvı talcid veya rennie ise tüm şişeyi, camsil şişesine boşaltın. (bunu yapmadan önce, kokudan mideleri altüst olduğu üstünden için azcık içenlerimiz de mevcut).
  • Cam-sil şişesini alabildiği kadar suyla doldurun ve çalkalayın.
  • Eğer elinizdeki tablet şeklinde bir ilaçsa, göz kararı şişeye tablet doldurup üstüne su koyun ve yine çalkalayın.
  • Sonrasında da, bir biber gazıyla karşılaştığınızda, itinayla yanan yüzünüze, derinize, arkadaşlarınıza ve tanımadığınız insanlara da fıslatıp durun.

 

* Önemli not: Bu tarifi yazan kişi daha önce çiğneme tabletini çiğnemek dışında herhangi bir tıbbi bilgiye sahip olmadan yazmıştır. Ama denemiş, yararını görmüştür.

 

Grafik: Duygu Serin


Yorumlar(0)