/ /

Özel Naht Sanatı Eserleri Eyüp’te Görücüye Çıktı

10 Temmuz 2015

Akın Öztürk

Tagler

Türkiye’de sayılı kişiler tarafından icra edilen Naht sanatının bir birbirinden özel eserleri, Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Eyüp’te düzenlenen sergide görücüye çıktı.
Yaklaşık 6 ay süren uzun uğraşların ardından ağaç oymacılığıyla yaptığı birbirinden özel Naht sanatı eserlerine imza atan Emekli Deniz Kıdemli Albay Yalçın Kılıç, Eyüp Belediyesi’nin katkılarıyla Caferpaşa Kültür Merkezi’nde eserlerini vatandaşların beğenisine sundu. Sergiyi ziyaret eden vatandaşlar yapılan eserleri yakından inceleme fırsatı buldu.

????????
“SANATI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Serginin açılışında yaptığı konuşmada Naht sanatının toplum hayatında önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Biz sanatı, kültürü destekliyoruz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Çünkü sanatın bir toplumun hayat damarlarından biri olduğunu biliyoruz. Toplumun geçmişi, bugüne ve geleceğiyle bağlantıları kuran damarları olduğuna inanıyoruz. İşte naht sanatı da bunlardan bir tanesi. Özel bir sanat, klasik hat ötesinde zemini ve malzemeleriyle farklılıklar gösteren özel bir sanat. Herhangi birine baktığımızda öncelikle bir metin var, efendimizin sözleri var dolayısıyla o metnin manası bizi düşündürüyor” ifadelerini kullandı.

????????
NADİDE ESERLER İLK KEZ VATANDAŞLARLA BULUŞTU
Eserleri hazırlayan Emekli Deniz Kıdemli Albay Yalçın Kılıç ise, “1977 yılından beri bu sanatı amatör olarak icra etmekteydim. Ama zaman içerisinde bu gelişti daha mükemmel hale geldi ve arayış içerisinde hat sanatına yönelmek suretiyle naht sanatını icra etmeye başladım. Bu eserlerimi zaman içerisinde çoğaltarak değişik sergilerde de bireysel olarak sergiledim. Ancak burada gördüğünüz eserler ilk defa bugün sizlerin huzuruna çıkan eserlerdir. 6-7 aylık bir uğraşının sonunda Eyüp el-Ensari Hazretlerinin 40 Hadis kitabından, daha önce yazılmış olan hattatların yazılarını birebir onların yazılarına sadık kalınmak suretiyle ağaçtan oyarak bu hale getirerek sizlere sunmaya çalıştık” şeklinde konuştu.
Caferpaşa Kültür Merkezi’nde vatandaşların beğenisine sunulan Naht sanatı eserleri 16 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

????????


Yorumlar(0)