/ /

Ramazan’da Ses Tellerine Dikkat

8 Temmuz 2013

Editör

Tagler ,

Özellikle su ile canlılığını koruyan ses tellerinde, Ramazan ayı boyunca hasarlar meydana gelmekle birlikte, konuşmada zorluk, gırtlakta kuruma ve yanma şikayetleri de görülüyor, bu hasarları en aza indirgemek ve sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi veriyor.

 

Ramazan ayında oruç tutmak ile belirginleşen susuzluk halinde, vücutta kan şekeri düşüyor ve kanda sodyum, üre, klor ve protein düzeyinde artış görülüyor, insan sesinin de Ramazan’daki bu metabolik değişikliklerden oldukça etkileniyor. Suyun, ses tellerini nemli tutarak, zarar görmesini önler. Kurumanın, ses tellerinde sertleşmeye ve aşınmaya neden olduğu için birçok soruna da zemin hazırlar.

 

‘Unutulmaması gereken; uzun dönem aç ve susuz kalan insanlarda ses tonu kalınlaşır ve ses kalitesinde bozulma görülür. Bu durum özellikle şarkıcı, öğretmen, avukat, pazarlamacı gibi sesini yoğun kullananlarda önemli bir sağlık sorununa dönüşebilir. Bunu önlemek için iftardan sonra yeterince su içilmelidir. Su içilmesi ile akışkanlık artırılarak ses tellerinin kuruması engellenir. İdrarla su atılmasına yol açan çay, kahve gibi içecekler az tüketilmelidir. Oruç tutarken sesin etkili bir şekilde korunabilmesi için ise elden geldiğince az konuşmaya çalışılmalı, gereğinden yüksek tonlarda ve şiddette ses çıkartmaktan kaçınılmalıdır. Bulunulan ortamı nemlendirmek, nemli ortamda ses telleri daha az aşınacağı için alınabilecek koruyucu bir önlemdir.

 


Yorumlar(0)