/ /

Ada’da Lido’ya Hava Bedava Su Bedava Doğalgaz Bedava

22 Temmuz 2013

Editör

Büyükada’da ruhsatı iptal edilen Terrace Lido Evleri yıkılmadığı gibi kaçak yapıya elektrik, su ve doğal gaz hizmeti sağlanıyor.

 

lidoBüyükada’da iskelenin tam karşısında bulunan ve İnanlar İnşaat tarafından yapılan Terrace Lido Evleri’nin ruhsatı 4. İdare Mahkemesi tarafından geçen mart ayında iptal edildi ancak yapı hakkındaki yıkım kararı aylardır uygulanmadı. Adalar Belediyesi tarafından projeye aykırılık nedeniyle iki kez de mühürlenen binada bazı mülk sahipleri oturmaya devam ediyor. Rezidansa dönüştürülen turistik izinli binalar basında kaçak olduğu yönünündeki haberlerle yer aldıktan sonra inşaatçı firma tarafından hisseli kat mülkiyeti olarak satılmaya çalışıldı ancak bunda da başarılı olunamadı. Firma internet sitesinden verdiği son ilanlarda kaçak siteyi devremülk olarak aylık olarak kiralamaya başladı.

 

Kaçak binaya tam hizmet

Terrace Lido binasının ruhsatının iptal edilmesi için hukuk mücadelesi veren İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği (İAKTVKD) Başkanı Arif Çağlar belediyenin binaları hâlâ yıkmadığını ve verdiği hizmetleri kesmediğini belirterek şunları söyledi “Dernek 5 Numaralı Koruma Bölge Kurulu’na kaçak inşaata belediye hizmetlerinin kesilmesi gerektiğini bildirmiş ve konuyu Başbakanlık Teftiş Kurulu’na ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da iletmişti. Koruma Kurulu Adalar Belediyesi’ni mahkeme kararına uyulması konusunda uyarmasına rağmen hiçbir şey yapılmadı.”

 

“Yenilemeye çalıştık”

Terrace Lido evlerini mühürleyen Adalar Belediyesi’nin, verdiği hizmetlerin propagandasını yaptığı panolarda kaçak sitenin yer aldığı arazinin eski halindeki yıkık binayla şimdiki halini birlikte gösteren fotoğrafın altına “Adamızı yenilemeye çalıştık” yazması kafalarda soru işareti yarattı. Ayrıca İnanlar İnşaat’ın Belediye binasının ön cephesine cam giydirme yapması da ada halkının dikkatini çekti.

 


Yorumlar(0)