/ /

Türkiye ‘gaz’ zengini

7 Aralık 2015

Akın Öztürk

Türkiye’nin terörden kurtulması halinde kaya gazı gibi alternatif enerji modelleriyle yurt dışından petrol ve doğal gaz ithaline gerek duymayabileceği belirtildi. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enerji Sistemleri Modelleme Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, yaşanan son olaylardan sonra ‘dört tarafı doğal gaz üreticileri ile dolu’ Türkiye’nin özellikle Avrupa için kilit ülke duruma geldiğine dikkat çekiyor.

Katar’ın geçen yıl dünyadaki sıvılaştırılmış gazın üçte birini tek başına sattığına dikkat çeken Prof. Kumbaroğlu, 2009-2011 yılları arasında Katar-Suriye-Türkiye-Avrupa doğal gaz boru hattı projelerinin hayata geçirilmek üzere iken, Suriye lideri Esad’ın buna karşı çıkması nedeniyle hayata geçirilemediğine, sonrasında Irak üzerinden yapılan planınsa DAEŞ nedeniyle yapılamadığına dikkat çekti.

Türkiye’de bilinen mevcut kaya gazı rezervleri bile ülkeye yıllarca yetebilir. Saha araştırmaları devam eden rezervler de devreye girdiğinde, ülkenin petrol ve doğal gaz bağımlılığı bitebilir. Söylediği rakamların ‘temkinli’ ve en azı alınarak ifade edildiğini belirten Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle konuştu:

YILLARCA YETER

“Türkiye’de de özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde kayda değer miktarda kaya gazı rezervi bulunuyor. 83 bin139 kilometre karelik havza dahilinde 10 bin 463 kilometre karelik alanı kapsayan rezervuarlarda 2.9 trilyon metreküplük kaya gazı ve 87 milyar varil kaya petrolü bulunduğu hesaplanmış durumda. Teknik olarak değerlendirilebilir durumda olan rezerv potansiyeli ise 289 milyar metreküp gaz ve 4.5 milyar varil petrol olarak belirlenmiş. Güneydoğu Anadolu havzası Hatay’dan Hakkari’ye kadar uzanmakta olup Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ı da kapsamakta ve Dadaş formasyonu olarak adlandırılan rezervuar özellikle Diyarbakır çevresinde yoğunlaşmakta. Sadece bu 289 milyar metreküplük rezerv Türkiye’nin 7 yıllık tüketimine denk gelir. Bu potansiyeli, içeriği metan olan standart kaya gazı bileşiminden hareketle temkinli, muhafazakar rakam olarak telaffuz ediyorum. Saha çalışmalarından elde edilecek sonuçlar daha yüksek miktarlarda üretim yapılabileceğini ortaya koyması muhtemel.”

Kaya gazı dışında Türkiye’de başka alternatif enerji yatakları da olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gökhan Kumbaroğlu, “Etan ve butan gibi doğalgaz sıvıları içeren ‘ıslak gaz’ rezervi de aynı Güneydoğu Anadolu havzasında değerlendirilebilir durumda ve 195 milyar metreküp olarak hesaplanıyor” şeklinde konuştu.

KAYA GAZI REZERVLERİ

Türkiye’nin bilinen mevcut kaya gazı (şeyl gazı) rezervleri özellikle Güneydoğu Anadolu ve Trakya bölgelerinde bulunuyor.

Taştan üretiliyor

Şeyl gazı da denilen kaya gazı, organik madde yönünden zengin tortul kayaçların küçük gözeneklerinde bulunan ve özel yöntemlerle üretilen bir yanıcı gazdır.

TERÖR TUZAĞI

Prof. Kumbaroğlu, “Aslında Katar doğal gaz boru hattı projesi, Türkiye ve Avrupa’ya uygun fiyattan doğal gaz sağlayacak bir projeydi. Türkiye ne zaman enerji alanında böyle bir vizyon yakalasa, terör ve bu tip şeyler oluyor. Türkiye çok hızlı gelişti. Bir anda jeopolitik önemi olan projelerle ortaya çıktı. Güneydoğu’da da alternatif kaya gazı yatakları bulundu. Türkiye bunu çıkarmak istedi. Dikkat edin, terörün olduğu yerler hep bu gaz yataklarının olduğu yerler. Aslında Rusya ile yapılan Türk akımı ve Nükleer santral anlaşması da Türkiye için önemliydi ama maalesef bu uçak kazası yaşandı. Türkiye, dört bir yanı doğal gaz bulunan ülkelerle çevrili” diye konuştu.


Yorumlar(0)