/ /

Pelit Pasta ve Çikolata Müzesi ile tatlı bir gezinti

29 Ocak 2015

Yeliz Gediman

Pelit Pastaneleri’nin Esenyurt’ta yer alan 25.000 metrekare kapalı alana yayılmış fabrikasında hem çocuklar hem de çocuk ruhu taşıyan tatlı sevenler için muhteşem bir dünya tasarlanmış. Kapılarını başta çocuklar olmak üzere ziyaretçilere açan Pelit Pastanesi Esenyurt Fabrika binası, görenleri büyülüyor.

DSC08852

En ileri teknolojinin kullanıldığı fabrika, anketler ve çocukların isteklerine göre tasarlanan bir gezi mekanına dönüştürülmüş.

İçinden çikolata akan Çikolata Çeşmesi, masalsı bir dünya Çikolata Köyü ve pastaların mucizevi dünyası çocuklar için sergileniyor.

DSC08972

Günde yaklaşık 100-300 arasında öğrencinin gezdiği fabrikada, imalat alanını tepeden görecek cam bir tüp yer alıyor. Cam tüpün girişinde bulunan holde, Pelit Pastaneleri’nin 57 yıllık geçmişinden miras kalan malzemeler sergileniyor.

DSC08864

 

Çocuklar cam tüp boyunca gezerken hem imalatı görebiliyor hem de onlar için özel olarak tasarlanmış bölümleri takip edebiliyor. Fabrikanın restoran bölümünde ise Çocuk Oyun Bölümü yer alıyor.

pelit3501

Çocuklar için pasta ve mutfak şefliği workshoplarının yer aldığı Mini Mutfakta tüm çocuklar içlerindeki yetenekleri ortaya çıkarıp, şeflik hünerlerini sunabiliyor. Yeni bölüm Çikolata Müzesinde, tamamı çikolatadan heykeller bulunuyor.

 

Çocuklara özel tuvaletlerin bile düşünüldüğü büyülü dünya, bu kadarla da sınırlı değil. Fabrika binasının dışında, hemen yandaki bir alanda nüfusu her gün artan bir Hayvanat Bahçesi yer alıyor. Burada da çocuklar, belki de hayatlarında ilk kez gördükleri hayvanları elleri ile besleyebilme şansına sahip oluyor.


Yorumlar(1)

  • Anonim

    harika