/ /

Riva Projesi de Açıklandı

3 Temmuz 2013

Editör

Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kanal Riva Turizm Geliştirme ve Yatırımcıları Derneği’nin koordinasyonunda, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul DSİ Müdürlüğü, İstanbul 14. Bölge Müdürlüğü, Beykoz Kanal Riva Turizm Geliştirme ve Yatırımcılar Derneği, Karayolları Müdürlükleri, Tarım İl Müdürlükleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beykoz Belediyesi, İSKİ, Beykoz Muhtarlar Derneği ortaklığıyla yürütülen “Kanal Riva” projesi, ilçenin çehresini değiştirerek, yeni bir turizm alanı oluşturacak.

 

İlçeye turizm hareketliliği getirecek Kanal Riva projesiyle, organik tarımın desteklenmesi, kanal etrafında spor, dinlenme ve yürüyüş alanları ile turizm tesislerinin kurulması ve böylece ilçede bölgesel kalkınmasının sağlanması, şehre cazip ve nitelikli bir turizm alanının kazandırılması planlanıyor.

 

Beykoz’un gelişen turizm vizyonuna, çevre, sosyal yaşantı ve ekonomiye değer katacak projenin hayata geçmesi için, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kanal Riva Turizm Geliştirme ve Yatırımcıları Derneği’nin koordinasyonunda, şehir plancıları, mühendis, mimar ve turizmcilerden oluşan 50 kişilik bir ekip, yaklaşık 2,5 yıldır yoğun bir mesai harcıyor. Proje hayata geçtiğinde bugüne kadar sel baskınlarıyla gündeme gelen Riva Deresi bundan böyle nitelikli turizm alanları ile gezi, dinlenme ve spor alanlarıyla adından söz ettirecek.

 

“Tekne gezintileri yapılacak”

 

Proje, Riva Deresi’nin DSİ tarafından ıslahı yapılan 17 km’lik şeridin devamında yer alan 15 km’lik kısmında uygulamaya geçirilecek.

 

Öncelikli olarak bölge, uzun yıllardır sel baskını riski göz önüne alınarak yapılacak dere ıslahıyla, ilçe sakinleri için güvenli hale getirilecek. Islah projesiyle Riva Deresi’nde 50 metre genişliğinde ve 5 metre derinliğinde bir kanal kurulacak ve bu kanal Avrupa’daki kanallarda olduğu gibi tekne gezintilerine açılacak.

 

Kanalda balık avcılığı yapılabilecek ve tekneler için çekek yerleri yer alacak.

 

Riva’yı şehrin yeni çekim merkezi haline getirecek olan proje kapsamında kanal çevresinde doğal dokuya uyumlu butik oteller kurulacak. Bu otellerde ziyaretçilere kaliteli konaklama ve aktivite imkanları sunulurken, yaklaşık 5 bin kişiye iş imkanı ve istihdam sağlanacak.

 

Yine Riva ve civar köylerde organik tarım ekonomisi desteklenecek.

“İmar planları hazırlanıyor”

 

Proje hazırlıkları çerçevesinde ilçeye sadece çevreci bir turizm yatırımı kazandırılması değil, Riva ve civar köylerdeki imar ve kadastral sorunların çözüme kavuşması ve imar planlarının tamamlanması da hedefleniyor.

 

Mevcut imar sorunlarının çözülmesi ve projenin hayata geçmesi için kurulan ekibin yanı sıra, Beykoz Kanal Riva Turizm Geliştirme ve Yatırımcıları Derneği yoğun gayret gösteriyor.

 

“Kanala Hollanda tecrübesi”

 

Kanal Riva’nın projesi, dünya çapında kanal tecrübesiyle adından söz ettiren Hollanda’nın Dutelft Üniversitesi tarafından hazırlanıyor. Prof. Dirk Sijmons ve ekibi Mayıs 2013’te ilçeye gelerek doğal ve sosyal yaşamla uyumlu olarak hazırladıkları projeyi DSİ yetkilileri ve Beykoz Belediyesi’ne sundu.

 

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şunları kaydetti: “İstanbul’un vizyon projesi olan Kanal İstanbul’un yerel versiyonu olarak ve Beykoz’un turizm potansiyeline, geleceğine ve turistik tesis anlayışının gelişmesine büyük katkı sunacak Kanal Riva Projesi’ni hayata geçiriyoruz. İlçemizde yeni istihdam olanakları sağlanması ve tesis kalitesin artırmasını beklediğimiz projede çevrenin korunması ve organik tarımın desteklenmesi de amaçlanmaktadır. Uluslararası deneyim ve tecrübelerle hayata geçecek Kanal Riva Projesi’yle bölge İstanbul’un yeni çekim merkezi olacaktır. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Beykoz Kanal Riva Turizm Geliştirme ve Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Muzaffer Ergöz de, “Bu projeyle amaçlanan, çevrenin korunmasının yanı sıra bu kanaldan bir ekonomi yaratmaktır. Başbakanımızın talimatıyla Ömerli Barajı’nda 1 milyon dolar yatırım yapılarak kapaklı sisteme geçildi. Bu ilçe için çok önemli bir adımdır. Kanal Riva için Hollanda’nın Dutelft Üniversitesi tarafından doğal ve sosyal yaşamla uyumlu bir ıslah projesi hazırlandı. Beykoz Belediyesi bugüne kadar çok önemli çalışma ve işlere imza attı, bu projeyle bugüne kadarki emek ve çabası taçlanacak” diye konuştu.


Yorumlar(0)