/ /

Sağlık Konusunda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

20 Haziran 2013

Editör

Mevsim itibariyle, sağlık efsaneleri kulaktan kulağa yayılmaya başladı bile…

Son dönemlerde artık dost sohbetlerimizin ana konusunu sağlık ve sağlıklı yaşam oluşturmaya başladı. Özellikle, son dönemde, kan bağışında bulunmanın kilo vermeye yardımcı olduğu yönünde bir şehir efsanesi bulunuyor.

 

KAN VERMEK KİLO VERDİRMEZ

Yaz aylarının başlamasıyla kilo vermek amacıyla diyet yapanların kan bağışında bulunmak isteyenlerin sayısında büyük bir artış olduğunun siz de farkındasınızdır. Fakat kan verme işleminin kilo kaybına yol açmasının söz konusu değildir. Zaten sağlıklarını olumsuz etkileyebilecek şekilde diyet yapanlardan kan alınmaz. Yalnız, tansiyon ve nabız atışı normal olan ve diyetisyen kontrolünde kilo veren kişilerin kan vermesinde herhangi bir sakınca da bulunmamaktadır.

 

VİŞNE SUYU KAN YAPMAZ

Kan bağışı sonrası içilen vişne suyunun kan yapmaz. Kan bağışı sırasında vücuttan bir ünite yani 490 mililitre kan alınır, bağıştan sonra vücuttaki sıvı dengesini sağlamak amacıyla vişne suyu, maden suyu ya da su ikram edilir. Bunun sebebi de, kan verme işleminin ardından tansiyon ve şeker dengesinin sağlanması gerektiğidir.


Yorumlar(0)