/ /

Sağlık’ta Son Teknoloji ‘Avuç İçi-damar Okuma’

23 Ekim 2015

Akın Öztürk

Tagler

Dünyada bir ilk olan hastayı damarından tanıyan ‘avuç içi-damar okuma teknolojisi’ Health Expo fuarında vitrine çıktı.

Kozmetik Medikal Sağlık Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Acıkök;İstanbul’da düzenlenen Health Expo fuarında dünyada bir ilk olan hastayı damarından tanıyan ‘avuç içi-damar okuma teknolojisi’ni Sağlık Bakanlığı standında yakından inceledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geliştirdiği avuç içi damar okuma sistemi, hastayı TC kimlik numarası ile eşleştirerek kimlik doğrulama yapıyor. Biyometrik kimlik doğrulama olarak adlandırılan işlem hakkında bilgi alan Acıkök; avuç içi-damar okuma teknolojisinin en büyük faydalarından birinin sağlık sektöründe usulsüzlüğü önlemek için geliştirilmiş bir yöntem olduğunu aktardı.

Kenan Acıkök, “Herkesin avuç içi kimliği kendine özel olduğu için, kimse sizin bilgilerinizi kullanamayacak. Hastanın muayene olabilmesi için bizzat kendisi olması gerekecek” diye konuştu.

Aynı zamanda Turk Health Tourism Yönetim Kurulu Başkanı’da olan Kenan Acıkök; Sağlık Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen fuarda ele alınan Tıbbi Uzmanlık Kongresi’nde, küresel sağlık turizmi ve Türkiye’nin sağlık turizmi politikaları, Türkiye’de yaşlı ve engelli turizmi, estetik cerrahisi, saç ekiminin püf noktaları gibi konuların gündem maddesi olacağını belirtti.

Acıkök, “Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’dan gelen alıcı grupların fuar katılımcılarıyla, önemli anlaşmaların yapılacağını öngörüyoruz” dedi.


Yorumlar(0)