/ /

‘Şeb-i Arus İstanbul’a yoğun ilgi

12 Aralık 2014

Yeliz Gediman

7 Tepeli şehir İstanbul, aşkın büyüsüne bürünüyor. İstanbul herkesi eşit sayan, birleştirme gücünü dünyaya anlatan Mevlana’nın düğününe yani Şeb-i Arus törenlerine ev sahipliği yapıyor.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat gecesi, Şeb-i Arus, 13 Aralık’ta İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşecek.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat gecesi, üçüncü kez T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla aşkın başkenti İstanbul’da gerçekleşecek.

13 Aralık gecesi İstanbul semaları, Mevlana aşığı semazenlerin ayin-i şerifine ev sahipliği yapıyor. Tüm dünyayı sözleri ve eserleriyle etkilemiş, gönüllerin ve aşkın sultanı Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat gecesi her yıl aralık ayında sema ayini ve dualar eşliğinde kutlanıyor.

İstanbullular son iki yıl büyük bir kalabalık eşliğinde düzenlenen etkinlikten sonra bu sene ilk kez Avrupa yakasında Şeb-i Arus törenine şahitlik edecek.

Bu muhteşem gecenin takdim ve sunuculuğu, Ertem Şener ve Necip Karakaya tarafından gerçekleştirilirken, Taşkın Sabah Orkestrası eşliğinde Sami Özer, Yavuz Bingöl, Mustafa Ceceli, Alişan ve Yusuf Güney sahnede yerini alacak. İlahi ve şiir dinletilerin yer alacağı bu gecede içsel yolculuğunuz en üst noktalara taşınacak.

Manevi hazzın doruklara çıktığı anlarda, karşınıza Mevlana’yı ve öğretilerini bizlere hissettirecek Mutrib ve Sema Heyeti sahne alacak. Semazenler eşliğinde ayaklarınız yerden kesilip, öze dönüş yolunuzda yine musiki sizi yalnız bırakmayacak.

Tokhayder’in himayesinde gerçekleştirilecek bu organizasyonla gönüller sultanı, aşkın başkentinde en güzel şekilde anılacak.

ŞEB-İ ARUS İSTANBUL’DA BİLETLER HIZLA TÜKENİYOR

Organizasyonu düzenleyen AdStation şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Palazoğlu, törene dair yaptığı açıklamada, Mevlana’ya gösterilen yoğun ilgi dolayısıyla Konya’nın yanında artık İstanbul’da da tören düzenlendiğini söyledi. Konya’daki etkinliğin sınırlı olduğunu, biletlerin hızla tükendiğini vurgulayan Palazoğlu, “Bu işin başkenti Konya. Yoğun ilgi var. Biletler tükendiği için insanlar yeteri kadar faydalanamıyor. Mevlana zaten Konya’ya değil, dünyaya mal olmuş bir şahsiyet. Konya’ya alternatif İstanbul’da düzenlediğimiz Mevlana’yı anma etkinliğine de yurt içi ve dışından yoğun ilgi var” dedi.

Program

18:00: Kapı Açılış
20:00–20:15: Sunucu Ertem Şener ve Necip Karakaya’nın takdimiyle; açılış ve bilgilendirme konuşmaları
20:15–21:00: Taşkın Sabah Orkestrası eşliğinde sanatçıların ilahi performansları (Sami Özer, Yavuz Bingöl, Mustafa Ceceli, Alişan, Yusuf Güney)
21:00–21:15: Tüm sanatçıların eşlik edeceği ilahi düetleri
21:15–21:30: Protokol Konuşması
21:30–22:50: Sema Ayin-i Şerifi
23:00: Kapanış


Yorumlar(0)